Nákup vánočního stromku - jak poznáme, že je stromek v dobré kondici?
02.12.2014
Také patříte k těm, kdo si nedokážou Vánoce představit bez živého vánočního stromku, jehož vůně prochází celým bytem? V tom případě je načase začít se po nějakém poohlížet. Jak ale vybrat ten správný? Podle čeho se řídit a co vše musíme udělat proto, aby nám poté doma co nejdéle vydržel?
Právě teď nastal čas nákupu vánočního stromku. Na jejich prodej narazíte snad před každým hypermarketem, prodávají se na náměstích i na dalších místech. Pokud jej tedy ještě nemáte, máte nejvyšší čas se po nějakém poohlédnout.
Na nákup vyrazte brzy
Pěstitelé a prodejci radí, že se vyplatí stromky kupovat včas a nečekat na poslední chvíli. Mnoho lidí si myslí, že čím později se pro stromeček vydají, tím budou mít čerstvější, ale to se velice mýlí. Vánoční stromečky jsou všechny řezány ve stejnou dobu na speciálních plantážích, tudíž jestli jej koupíte na začátku prosince, nebo den před štědrým dnem, je úplně jedno. Jediný rozdíl tedy bude v tom, že těsně před Vánoci už nebude z čeho vybírat a zůstanou na vás stromečky, které nikdo nechtěl. Navíc s vaším koupeným stromečkem už si pak budete zacházet co nejšetrněji, zatímco stromky, které zůstávají v prodeji, jsou neustále zákazníky i prodejci přehazovány ze strany na stranu, což jim rozhodně neprospívá. Proto byste s výběrem a koupí rozhodně neměli otálet. Pokud chcete mít vánoční stromek co nejčerstvější, máte možnost si jej koupit také přímo na plantáži. Tam si vyberete stromeček, který se vám líbí, a rezervujete si ho složením zálohy. Stromek se označí a vy si jej můžete vyzvednout čerstvě uříznutý klidně až těsně před Vánoci.
Jaké stromky „frčí“?
Vánoční stromeček můžete vybírat podle výšky a samozřejmě také podle druhu jehličnanu. Nejprodávanější jsou stromky vysoké 175 až 200 centimetrů, ale velký zájem je také o stromky dosahující 125 až 175 centimetrů. O více než dvoumetrové stromky až takový zájem není, ale i ony si najdou své majitele. Co se týče druhu stromku, tak k tradičním českým Vánocům patří smrk ztepilý, který má krátké, tmavě zelené tuhé jehličky. Je oblíbený pro svou cenovou dostupnost, ale jeho velkou nevýhodou je krátká výdrž. Při pokojové teplotě poměrně rychle schne a jehličí opadává. Přesto jej dnes najdeme o Vánocích ve většině českých domácností.
Dalším často kupovaným stromkem je borovice lesní, která patří také mezi levnější stromky. Má dlouhé jehličí, vydrží v teple mnohem déle než smrk, ale zase má poměrně řídkou korunu. Do střední cenové kategorie patří smrk pichlavý, který je k dostání v tmavě zelené i stříbrné verzi. Vyniká velmi hustou korunou a silně pichlavým jehličím. Jeho pevné větve unesou i těžší ozdoby a jehličí téměř neopadává. Smrk pichlavý si tak udrží svůj svěží vzhled bez problémů až do Tří králů. K nejdražším vánočním stromkům patří jedle s tmavě zeleným lesklým jehličím dlouhým cca 3 cm. Stromky jsou krásně rostlé, mají bohaté větve a celkově dekorativní charakter. Jedle je oblíbená jak pro svůj vzhled, tak i pro výdrž. Jehličí zůstává na stromku po dlouhou dobu i v hodně teplých místnostech.
Na co dát při výběru pozor?
Rozhodně si nikdy nekupujte stromek, který je již zabalený v síťce, protože vlastně ani nevíte, jak vypadá a kupovali byste doslova zajíce v pytli. Vždy si jej nechte ukázat v celé jeho kráse a zkontrolujte, jak má rostlou korunu. Až poté si jej nechejte svázat či zabalit do sítě, aby se vám dobře převážel a po cestě se nepoškodil.
Také se vyhněte nákupu vánočních stromků, které jsou uloženy v teple nákupních domů. Aby nařezané stromky dlouho vydržely, musí být uloženy v chladu. Stromek, který má něco vydržet, musí mít svěží, sytě zelené, pružné jehličí, bez známek jakéhokoliv nažloutnutí. Z toho důvodu běžte rozhodně vždy vybírat vánoční stromek za denního světla, protože za tmy zůstanou tyto nedokonalosti skryty.
Co se stromkem, než přijde jeho čas?
Stromeček jste vybrali, koupili, dovezli jej domů a uvažujete, jaké kroky podniknout k tomu, aby zůstal co nejdéle čerstvý. Doporučuje se udělat čerstvý, asi 1 až 2 centimetrový řez kmínku a umístit jej do vody. Pokud tuto možnost nemáte, umístěte stromek na chladné místo bez přímého slunečního záření. Jako ideální se jeví balkony, terasy apod.
Aby dlouho vydržel
Pokud nechcete, aby vám jehličí z nazdobeného stromečku brzy opadalo, pořiďte si stojan se zásobníkem. Nesmíte však do něj poté dát stromeček, jehož kmen jste ostrouhali jako tužku. V takovém případě by vám byl zásobník s vodou k ničemu. Stromky totiž nabírají vodu cévami, které se nachází v jejich kůře, tedy těsně pod vrchní vrstvou. Nazdobený stromek se také vyplatí pravidelně kropit vodou z rozprašovače. Život jim totiž zkracuje suchý vzduch, kterého jsou domácnosti v zimním období plné. Samozřejmě není dobré stromeček umisťovat do blízkosti topení, protože mu vysoká teplota nedělá dobře.
- jpa -
Foto: Zahradnictví Chládek
Článek byl zobrazen 19449 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Bytové doplňky a dekorace

Dekorace ze sklenic, nejen zavařovacích – vázy, lustry, květináče a další
Zavařovací sklenice nemusí sloužit pouze k zavařování potravin. Když spotřebujete jejich obsah, můžete z nich vyrobit mnoho krásných dekorací. Přinášíme vám pět tipů, jak můžete originálně využít nepotřebné sklenice s uzavíratelným víčkem nebo jiné otevřené skleněné nádoby. Většinu nápadů můžete realizovat společně s dětmi a strávit tak příjemné chvíle nejen při vymýšlení finálního vzhledu skleniček, ale také při samotném tvoření.

Jarní a velikonoční květinové dekorace – inspirujte se!
Velikonoce jsou klasickým symbolem jara, ale také časem, kdy se aranžérským možnostem rozhodně meze nekladou. Přímo vyzývají k naší kreativitě a k tomu užívat si pestrých, zářivých a kontrastních barev a symbolů jara jako jsou kvetoucí cibuloviny, vajíčka, peří, větvičky, košíčky, zajíčci a mnohé další symboly.

Hydroponické pěstování rostlin
Pěstování rostlin ve vodním roztoku je u nás zatím masově rozšířeno zejména ve veřejných prostorách - v nemocnicích, hotelích, bankách nebo v kancelářích. Díky čistotě, sterilitě a jednoduchosti pěstování oproti zeleni rostoucí klasicky v květináči s hlínou však hydroponie čím dál více proniká i do domácností.

Pokojové rostliny XXII. – Lilek ozdobný
Místo Vánoční hvězdy, o které jsme psali na našich stránkách nedávno, si někteří lidé pořizují během adventu Lilek ozdobný (Solanum capsicastrum), kterému se lidově říká také "Jeruzalémské třešně".

Stále živý vánoční stromek
Řeč tentokrát nebude o umělých vánočních stromcích, které se opravdu někdy tváří jako stále živé. Stromy, které jsou opravdu živé a neskončí po Vánocích u popelnice jsou buď zasazeny v zemi na zahrádce nebo v květináči.

Inspirace pro velikonoční stolování - prohlédněte si fotogalerii
Velikonoce jsou tradičně nejen největším křesťanským svátkem, ale pro mnohé také znamením příchodu jara, probouzení přírody ze zimního spánku a oslavou nového života. Domy, byty i zahrady zdobíme velikonočními dekoracemi, vajíčky, zajíčky, kuřátky, větvičkami a tyto prvky se objevují také na nádobí.

Je nejvyšší čas přesadit pokojové rostliny
Po zimním spánku se už většina pokojových rostlin určitě probrala a jarní sluníčko i teplejší počasí je ponouklo k novému životu a růstu. Pokud jste tak již neučinili koncem března nebo v dubnu, kdy každoročně nastává ideální čas k přesazování, je nejvyšší čas tak učinit nyní.

Ruční práce je stále ceněným dárkem
Pamatujete na své dětství, jak maminka jásala nad vaším vánočním dárkem vyrobeným potajmu ve škole nebo doma? Možná, že onen darovaný předmět nebyl ani moc hezký a ani dokonalý, ale byl vyráběn s láskou a od srdce – vlastníma rukama. I když jste již dávno dospělí, předměty denní potřeby nebo dekorativními drobnostmi, z nichž dýchá řemeslná zručnost, nikdy neurazíte, ba naopak.