Jak si vyrobit adventní věnec?
13.11.2022
Adventní věnec je neodmyslitelný symbol blížících se Vánoc. Pokud se nechcete spokojit s věncem koupeným v obchodě a chcete si vyrobit vlastní a zapojit třeba i děti, přinášíme vám podrobný návod na jeho výrobu.
Klasický adventní věnec slouží k odpočítávání čtyř týdnů adventu. Je tvořen jehličnatým věncem, který je zdoben čtyřmi adventními svícemi. První svíce se zapaluje poslední neděli v listopadu, aby se čtvrtá mohla zapálit v neděli před Štědrým dnem. Adventní věnce jsou symbolem západní křesťanské tradice. V minulosti se zavěšovaly na stuhy, dnes tvoří součást svátečního stolu. Holý věnec bez svíček se užívá jako předvánoční ozdoba vchodových dveří.
Odkud adventní věnec pochází?
Zelený věnec měl v severní Evropě zvláštní význam dlouho předtím, než se tu objevilo křesťanství. Kruhový věnec měl představovat nekončící lásku k Bohu, zatímco zelené větvičky symbolizovaly život v ponurém zimním počasí.
Jedna z teorií o původu adventních věnců praví, že pocházejí z 19. století z Hamburgu, a je dílem protestantského teologa Johanna Hinricha Wicherna, který ve městě založil školu pro chudé děti. Děti se každoročně nemohly dočkat Vánoc, a aby jim čekání ukrátil, vyrobil Wichern dřevěné kolo s 19 malými červenými a 4 velkými bílými svícemi. Každý den se zapalovala jedna malá svíčka, v neděli vždy velká. Zvyk se v různě upravených podobách rozšířil do okolních měst, a ustálil se na dnešních čtyřech pěti velkých svících (pátá se zapaluje na Štědrý den).
Jaké podoby má adventní věnec?
Nejvíce proměnlivým prvkem na věncích jsou svíce, tedy jejich barva a počet. Adventní barvou je fialová, a to jak pro svíce, tak pro stužky. V anglosaských zemích funguje jako alternativa modrá, která symbolizuje pokání, utišení se a čekání na Krista. Protestantské církve, například ve Velké Británii, preferují čtyři červené svíce a jednu bílou uprostřed. Takzvaná „Kristova svíčka“ se zapaluje na Štědrý den a Boží hod vánoční, bílá barva je tradiční sváteční barvou v západní Evropě. Čtyři svíčky pak znamenají naději, mír, přátelství a lásku.
Kde se dají věnce sehnat?
Adventní věnce nabízejí snad všechny obchodní domy. Největší výběr najdete v zahradnictvích, květinářstvích a hobbymarketech.
Jak si můžu věnec vyrobit sám?
Metoda DIY neboli Do It Yourself (česky „udělej si sám“) patří v poslední době mezi velmi populární, zejména co se dekorace do domu či bytu týče. Vlastnoručně vyrobený produkt bude nejen vypadat podle Vašich představ, ale zároveň se pro Vaši domácnost stane neodmyslitelným doplňkem. DIY věcí si zkrátka ceníme více, protože nás stály více úsilí, času a nápaditosti než běžně zakoupené předměty.
Co budu potřebovat?
základní korpus
jehličnaté větvičky
drátek
4 svíčky
podstavce na svíčky
tavící pistoli
vlastní ozdoby
Postup výroby:
Větvičky nastříháme na menší kousky. Na suchý a čistý korpus si uchytíme drátek. Vezmeme první větvičku, položíme k drátku a omotáním přichytíme. Postupně přidáváme větvičky a za pomoci drátku jimi obalujeme celý korpus. Na konci drátek ustřihneme a konec zapíchneme do korpusu. Vyčnívající větvičky ustřihneme.
Věnec zdobíme pomocí tavicí pistole, kterou uchytíme všechny potřebné dekorace. Na uchycení svíček použijeme speciální kovové podstavce s oboustrannými hroty. Z jedné strany podstavce zapíchneme svíčku, druhý hrot umístíme do věnce. Svíčky umisťujeme do tvaru čtverce, do každého pomyslného rohu korpusu jednu. Chceme-li umocnit dojem odpočítávání času do Štědrého dne, můžeme na svíčky nakreslit zdobné číslice 1, 2, 3, 4.
Celý věnec dozdobíme libovolnými dekoracemi dle vlastního výběru. Můžeme použít například šišky či stuhy, ze kterých uvážeme mašle kolem svící. Jako doplňkové ozdoby se hodí menší vánoční motivy – hvězdičky, kometky, třásničky, kouličky apod.
Hotový věnec položíme na větší nehořlavý talíř, kde i v případě požáru udělá co nejméně škody. Svíce zapalujeme proti směru hodinových ručiček.
Výhody domácí výroby
Podomácku vyrobený věnec má jednu velkou výhodu: ozdoby a svíčky si volíme sami podle stylu domácnosti, sami si vybereme barvu, tvar, velikost i množství. Celý věnec si sestavíme podle vlastního gusta, čímž si můžeme být jisti, že bude originální a neokoukaný. Potřebné věci navíc nemusíme kupovat. Jehličnaté větvičky i šišky najdeme v lese, korpus mohou šikovní kutilové vyřezat ze dřeva či polystyrenu, eventuálně ušít z látky nebo molitanu.
Nevýhody domácí výroby
Chceme-li všechny potřebné propriety nakoupit, doma vyrobený věnec se oproti hotovému prodraží. Pokud chceme mít věnec zdobnější, cenová propast bude ještě větší. Výroba nás kromě peněz bude stát také drahocenný čas a energii.
Autor: Martina Gillichová
Další články z rubriky
Oblíbené vůně vánoc – provoňte si byt jehličím, skořicí a vanilkou
Vánoční dekorace na okna – světýlka, samolepící fólie nebo sněhový spray?
Nechte se inspirovat a pořiďte si ten nejhezčí adventní věnec
Článek byl zobrazen 20998 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Bytové doplňky a dekorace
Malý vinný archiv můžete mít i v obýváku
Ne každý milovník vína má možnost vybudovat si domácí vinný sklípek. Zejména obyvatelům bytů ve větších městech nezbývá nic jiného, než se spolehnout na elektrického pomocníka. Chladnička na víno neboli elektrická vinotéka vám vinný sklípek hravě nahradí.
Ložnice podle feng-šuej
Ložnice je místností, kam si chodíme odpočinout po náročném dni, měla by tedy především navozovat pocit klidu, pohody a bezpečí. Je velmi intimním a osobním prostorem, kde začínáme i končíme každý den. Abychom se ve své ložnici cítili co nejlépe, je důležité ji vhodně uspořádat a barevně sladit, k tomu nám pomůže čínská nauka feng-šuej.
Barvy v bytě VIII. - Modrá
Poslední ze základních barev vedle červené a žluté, které jsme rozebrali v minulých dílech našeho seriálu, je barva modrá. Je barvou pohody, klidu a míru, ale také dálek, chladu a smutku. Jedná se o studenou barvu, a proto s ní musíme zacházet opatrně, aby nepůsobila odměřeně či dokonce nepřátelsky.
Zelená stěna aneb pěstujeme popínavé rostliny
Popínavých rostlin je velký výběr pro nejrůznější účely i stanoviště. Snadno a rychle zakryjí nevzhledná zákoutí, zajímavě rozčlení prostor zahrady, vytvoří příjemný stín pod pergolou nebo najdou uplatnění v nejrůznějších nádobách na balkonech, lodžiích a terasách.
Skleněné obrázky
Přestože dnes lze v obchodech koupit téměř cokoliv, mnozí z vás si rádi svůj domov ozvláštní vlastním výtvorem. V následujícím článku naleznete návod, jak si vytvořit skleněné obrázky.
Pokojové rostliny XI. - Klívie (Clivia miniata)
Klívie neboli řemenatka patří k oblíbeným pokojovým rostlinám zejména našich rodičů a prarodičů, často ji pro její nenáročnost a dlouhověkost najdeme také na chodbách firem i obytných domů.
Ubrousková metoda
Velmi oblíbeným způsobem, jak si doma ozdobit umělecky i bez výtvarného talentu květináče, krabice, hrníčky, skleničky nebo dokonce i prostírání či ubrusy, je takzvaná ubrousková metoda neboli découpage (z francouzštiny vystřihování). Pokud jste ji ještě nikdy nevyzkoušeli, poradíme vám, jak na to!
Podzimní depresi zažeňte aromaterapií
S příchodem podzimu, a tím pádem i sychravého a nevlídného počasí, je příjemným pozbuzením těla i mysli aromaterapie. Rostlinné silice si můžete doma nechat unikat volně nebo pomocí aromalampy, v níž těkají látky díky zahřívání rychleji. Éterické oleje však můžete použít klidně i při masáži.