Pokojové rostliny VII. – Difenbachie neboli Mramornatka
28.05.2005
Jednou z nejznámějších pokojových rostlin pěstovaných u nás je difenbachie neboli mramornatka. Rostlina s velkými zelenými oválnými listy obarvenými bílou nebo žlutou kresbou, je sice poměrně nenáročná, ovšem prudce jedovatá.
Difenbachie pochází z tropických oblastí jižní Ameriky; rozšířená je zejména v Brazílii, najdeme ji však i v Peru nebo Venezuele. Své jméno dostala poté, co byla v první třetině 19. století přivezena do Evropy, po zahradníkovi Dieffenbachovi z rakouského zámku Schönbrunn.
Nejdůležitějším faktem, který je nutné si uvědomit, než si mramornatku pořídíme domů, je její jedovatost. Proto se nedoporučuje pěstovat ji tam, kde se volně pohybují domácí zvířata či malé děti. Šťavelan vápenatý, který se nachází zejména ve stonku, dráždí pokožku a sliznice. Po požití vzniknou otoky v ústech a krku a dochází ke křečím a zvracení, pozor si dávejte i při pouhé manipulaci s rostlinou, neboť při kontaktu s kůží dochází ke svědění pokožky.
Difenbachie, která běžně nekvete, se dorůstá výšky přes půl metru, výjimečně dosáhne až metrového vzrůstu. Je poměrně nenáročná, má ráda světlo, ale ne přímé slunce, takže ji klidně můžete pěstovat u severně orientovaných oken. Zálivka by měla být pravidelná, ale mírná, hnojit stačí jednou měsíčně. Ideální teplota pro pěstování je pokojová, tedy cca 20 stupňů Celsia.
Normálním jevem je opadávání spodních listů. Proto je vhodné čas od času rostlinu omladit seříznutím stonku 10 centimetrů nad zeminou v květináči. Velmi brzy vám obrazí a vrchní část rostliny můžete nechat znova zakořenit. Pokud listy opadávají příliš, pak je na vině suchý vzduch, nízká teplota nebo průvan. Jestliže okraje listů hnědnou, přidejte zálivku a pokud ztrácejí barvu, odstavte květinu z přímého světla.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Pokojové rostliny VI. - Juka
Pokojové rostliny V. - Monstera
Pokojové rostliny IV. - Kroton
Zahrada plná pivoněk
Článek byl zobrazen 42904 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Vybíráme vhodné rostliny do koupelny
Nadměrná vlhkost, nedostatek světla, výkyvy teplot – kvůli těmto negativům se často ani nesnažíme ozdobit koupelnu živými rostlinami. Víte ale, že některým rostlinám naopak klimatické podmínky koupelen vyhovují? Stačí si vybrat správné rostliny a můžete se těšit pohledem na zeleň i během relaxace ve vaně. Které to tedy jsou?

Pěstujeme Kamčatskou borůvku – nenáročné a chutné ovoce
Mezi nejoblíbenější ovoce pěstované na zahradách a balkónech patří borůvky. Ne každému se ale daří pěstovaní klasických borůvek, a tak je lépe sáhnout po méně náročných odrůdách. Mezi ně patří i Zimolez kamčatský neboli Kamčatská borůvka, odrůda Modrý Triumph, která plodí už od poloviny května.

Pokojové rostliny VII. – Difenbachie neboli Mramornatka
Jednou z nejznámějších pokojových rostlin pěstovaných u nás je difenbachie neboli mramornatka. Rostlina s velkými zelenými oválnými listy obarvenými bílou nebo žlutou kresbou, je sice poměrně nenáročná, ovšem prudce jedovatá.

Pěstování hub doma a na zahradě
Pěstování žampiónů, hlívy ústřičné, houby shiitake nebo límcovky v domácích podmínkách už dávno není ničím výjimečným. Čerstvé houby můžete mít po ruce kdykoliv. Stačí si jen koupit substrát naočkovaný houbovým podhoubím nebo sadbu, a začít pěstovat. Doma v bytě, v garáži, ve sklepě, na balkóně nebo na zahrádce.

Kopřivy - proč by na zahradě neměly chybět?
Kopřivu mnoho z nás považuje za plevel, ale ve skutečnosti je to velmi užitečná, skoro až zázračná rostlina, která má spoustu využití. Proto bychom se jí neměli za každou cenu chtít ze zahrady zbavit, ale naopak, můžeme ji cíleně vysázet a těšit se pak z užitku, který nám přinese. Co kopřivy potřebují a jak se o ně správně starat?

Zelené stěny v interiéru – hydroponie místo obývací stěny
Hydroponie patří k modernímu způsobu pěstování rostlin bez půdy pouze v živném roztoku. Dalo by se říct, že taková vertikální zahrada vytváří uvnitř budov harmonické spojení člověka a přírody. Obyčejná stěna v interiéru se může za pár chvil změnit v nevšední skvost, na něhož bude radost pohledět.

Živý plot z pestrobarevného proutí
Podzimní čas, někdy i trochu nevlídný, má i své hezké stránky. Aby vaše zahrada měla možnost převléknout se do barevných šatů podzimu, nutně potřebuje rostliny, které ji to umožní. Vedle listnáčů a tak trochu fádních jehličnanů je živý plot z dřevin s barevnou kůrou v každém ročním období jiný.

Nejpopulárnější skalničky našich zahrad
Skalničky nebo také alpínky jsou rostliny původem z horských oblastí. Z vyšších poloh se postupně dostaly i k nám do nížin. Pojďme se společně podívat, které z nich nejčastěji potkáváme na domácích skalkách.