Pokojové rostliny XXIV. – Bromélie
29.01.2006
Exotická kráska pocházející z deštných pralesů nese název bromélie. Rostlina potřebuje péči a stálou teplotu po celý rok. Odmění nás však bohatým a nevšedním květenstvím.
Většina bromélií pochází z Centrální a Jižní Ameriky. Některé bromélie rostou na suchých, polopustých místech, jiné v deštných tropických pralesích. Většina broméliíí jsou epifyty, tzn. že se zachycují kmenů a větví stromů svými krátkými kořeny, silnými jako drát a živí se atmosférickými srážkami (rostlinným humusem, který se hromadí v trhlinách kůry). Mezi bromélie patří také zemní rostliny (geofyty).
Nezvykle dekorativní je květenství bromélií. Listeny mnohých z nich jsou zbarveny. Květenství má všechny možné tvary a rozměry, jsou to jak "bubnovité hůlky", tak květenství ve tvaru kopí nebo meče, „rozházená košťátka“ na silných barevných stoncích, ale také skryté trsy v růžici s kytičkami, sotva se tyčící nad listovou cisternou.
Nejznámějším typem bromélií je takzvaná bromélie nálevkovitá. Teplomilná bromélie potřebuje po celý rok teplotu nad 18 st. Celsia. Jejich listové pochvy jsou rozšířeny a listová růžice tvoří jakýsi nálevkovitý zásobník - cisternu, v níž se shromažďuje voda a živiny ze vzduchu. Při pěstování v interiéru je nutné důsledně dbát na to, aby v nálevkách bylo vždy alespoň trochu vody. Nejvhodnější je stříkání vody přímo do středu listové růžice každé dva až tři dny odstátou vodou bez vápníku.
Pro bromélie je vhodná směs zeminy s dobrým odvodem vody. Základ tvoří rašelina, přidáme hrubý listový humus, rozdrcenou kůru, perlit nebo hrubozrnný písek.
Hnojení bromélií by mělo probíhat jednou až dvakrát za měsíc speciálním hnojivem pro bromélie a orchideje. V zimě se potom dávka tekutého hnojiva snižuje na polovinu.
Máme-li dostatek místa ve větších, světlejších a dobře větraných sklenících nebo zimních zahradách, můžeme bromélie pěstovat také epifytně.
Nejčastěji pěstovanými druhy jsou Échmea, Guzmánie, Kryptantus, Nidulárium a Tilandsie. Mezi broméliovité patří také velmi dobře známý ananasovník (Ananas comosus variegatus).
Přesazování
Obvykle přesazujeme po dvou letech do zeminy složené z jednoho dílu lehké drnovky, 1 dílu rašeliny, 1 dílu listovky a 1 dílu humusu, s příměsí písku. Je možné také použít koupenou půdní směs pro orchideje. Nádoba pro sadbu nemusí být příliš hluboká, nejlepší je použít misky.
Rozmnožování
Množíme vedlejšími výhony, které se oddělují, když si vytvoří vlastní kořeny. Také se množí semeny, které se vysévají do kypré půdy (směs tvořená z poloviny pískem a z poloviny listovkou).
Choroby a škůdci
Hnědé skvrny na listech - příčnou bývá většinou popálení sluncem, rostlina potřebuje před přímým slunečním svitem zastínit.
Hnědé špičky listů - nejpravděpodobnější příčinou je suchý vzduch, letním období se doporučuje rostlinu rosit, příčnou však také může být nedostatek vody uprostřed růžice nebo použití tvrdé vody.
Uhynutí rostliny - u nekvetoucí rostliny je příčinou nadbytek vody, pokud listová růžice odumře po odkvětu rostliny, je to přirozeným jevem.
Hmyz - nebezpečné bývají puklice a vlnatí červci.
Články s podobnou tématikou
Pokojové rostliny XXIII. – Kalanchoe neboli Kolopejka
Pěstování orchidejí v bytě? Proč ne?!
Pokojové rostliny XXII. – Lilek ozdobný
Pěstování sukulentních bonsají
Pokojové rostliny X. – Africká fialka
Článek byl zobrazen 44989 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Bytové doplňky a dekorace

Designové nalepovací hodiny – originální funkční dekorace
Nalepovací dekorace a fototapety nejrůznějších motivů se těší stále větší oblibě, ať už se jedná o veselé samolepky do dětského pokoje nebo velkoplošné fototapety do ložnice či obývacího pokoje. Velmi působivou a zároveň funkční dekorací jsou nalepovací nástěnné hodiny DECOR, které jsou velmi vkusné, zároveň spolehlivé a tiché.

Zádveří - řešení úložných prostor v předsíni nejen v paneláku
Panelákové byty většinou neoplývají nadbytkem prostoru. Nijak rozměrné nebývají ani pokoje a už vůbec ne předsíně. Zádveří bývá úzké a navíc do prostoru často zasahují dveře od toalety a koupelny. Přesto je možné i v takovýchto bytech uspořádat zádveří tak, aby se do něj vešlo co nejvíce věcí.

Pokojové rostliny IX. - Fíkusy
Kdo by neznal fíkus. Tato rostlina je snad nejznámější pokojovou květinou u nás, pěstuje se tady už téměř dvě stovky let. Fíkusů existuje několik druhů, nejoblíbenější v našich podmínkách jsou Ficus elastica, Ficus lyrata, Ficus benjamina a Ficus pumila.

Ložnice podle feng-šuej
Ložnice je místností, kam si chodíme odpočinout po náročném dni, měla by tedy především navozovat pocit klidu, pohody a bezpečí. Je velmi intimním a osobním prostorem, kde začínáme i končíme každý den. Abychom se ve své ložnici cítili co nejlépe, je důležité ji vhodně uspořádat a barevně sladit, k tomu nám pomůže čínská nauka feng-šuej.

Pokojové rostliny XVII. - Zelenec
Snad každý pěstitel pokojových květin má doma zelenec. Tato popínavá převislá rostlina je velmi nenáročná, vydrží vám dlouhá léta a snadno se rozmnožuje.

Vůně do interiéru
Příjemnou a útulnou atmosféru domova nenavozuje jen vybraný nábytek, bytové doplňky a dekorace, ale také vůně, kterou bohužel řada lidí podceňuje. Můžete mít sebeluxusnější byt, ale pokud první, co hosty při vstupu upoutá, bude nepříjemný zápach, není to zrovna dobrá vizitka. V současné době existuje řada pomocníků, která dokáže tento problém vyřešit.

Barvy v interiéru
Barvy v bytě či domě ovlivňují naši psychiku stejně jako počasí a slunce. Měli bychom tedy jejich výběru věnovat zvláštní pozornost a rovněž znát několik základních pravidel.

Ubrousková metoda
Velmi oblíbeným způsobem, jak si doma ozdobit umělecky i bez výtvarného talentu květináče, krabice, hrníčky, skleničky nebo dokonce i prostírání či ubrusy, je takzvaná ubrousková metoda neboli découpage (z francouzštiny vystřihování). Pokud jste ji ještě nikdy nevyzkoušeli, poradíme vám, jak na to!