Výroba stolu ze dřeva a licí epoxidové pryskyřice
26.11.2020
Výroba nábytku, případně drobných doplňků nebo šperků se stala v poslední době pro mnoho z nás zajímavým koníčkem i profesí. Epoxidová pryskyřice v kombinaci se dřevem působí velmi zajímavě a nabízí nekonečné možnosti realizace, co se týče barev a tvarů. Pojďme se podrobněji podívat na výrobu stolu ze dřeva a licí pryskyřice.
Výrobu stolu ze dřeva kombinovaného s epoxidovou pryskyřicí začneme výběrem vhodného materiálu. Pokud nám na zahradě roste strom, který bychom rádi pro výrobu stolu použili (velmi oblíbený je např. ořešák) je postup následující. Samotné kácení stromu se provádí v období vegetačního klidu (tj. zhruba od října do května), kdy dřevo obsahuje méně vody a mízy. Kmen je následně potřeba nařezat na fošny, které je potřeba vysušit. Pokud byste chtěli sušit dřevo doma, připravte se na zdlouhavý proces. Dřevo pro výrobu musí být totiž řádně vysušené. Vlhkost dřeva, kterou si můžeme sami změřit měřičem vlhkosti, by ideálně měla být pod 12%. Docílit toho v domácích podmínkách je obtížné, hrozí napadení dřeva škůdci a celý proces sušení trvá několik let (dle tloušťky a druhu dřeva). Řešením může být využití služeb specializovaných firem, které vám dřevo nejen nařežou, ale také vysuší ve speciálních sušárnách, které délku sušení zkracují na několik týdnů. Další možností je samozřejmě zakoupit vysušené dřevo, výběr je dnes na trhu široký.
Máme dřevo, jdeme na výrobu. Prvním krokem je nařezání dřeva do požadovaných rozměrů. Dřevo bychom také měli zbavit nahnilých částí. Dřevo je možné obrousit brusnými papíry o zrnitosti 120, není to ale nezbytné, záleží jen na vaší fantazii, jak bude finální stůl vypadat.
Dalším krokem, který je důležitý, pokud chceme mít pryskyřici bez nežádoucích bublinek, je ošetřit dřevo penetrací. Z porézního dřeva se totiž po zalití pryskyřicí uvolňuje vzduch, který bublinky v pryskyřici vytváří. Kromě zamezení vytváření bublinek má ošetření penetrací další dvě velké výhody - po nasáknutí penetrace do dřeva a jejím vytvrzení je dřevo pevnější a tvrdší, dalším plusem je to, že se penetrace postará o dokonalý přechodový můstek mezi dřevem a pryskyřicí.
Připravené dřevo umístíme do formy, kterou potřebujeme z toho důvodu, aby nám pryskyřice zůstala tam, kde ji chceme mít. Formu můžeme vyrobit z různých materiálů (dřevo, lamino atd.), ale nejvhodnější je polypropylen, protože se na něj pryskyřice nelepí a nepotřebujeme tak separátor. Z polypropylenových desek tedy sešroubujeme formu požadované velikosti a spoje vytmelíme silikonem. Použijeme-li na výrobu formy jiný materiál, ošetříme jeho povrch vhodným separátorem.
Máme připravené dřevo, máme vyrobenou formu, můžeme se tedy pustit do nejzajímavější části výroby, a to je příprava pryskyřice a její vylití. První otázkou, kterou musíme vyřešit, je, kolik vlastně budeme pryskyřice potřebovat a jaký typ pryskyřice zvolit. Zjistíme to jednoduchým výpočtem, kdy od objemu formy odečteme objem dřeva. Vyjde nám objem pryskyřice, který budeme potřebovat. Pokud nechceme stůl z křišťálově čiré pryskyřice, vybereme barevný pigment. Před samotným obarvením velkého množství pryskyřice je vhodné vyzkoušet vybraný pigment na menším množství, získáme tak představu jak bude deska s pryskyřicí vypadat. V kombinaci barev se fantazii meze nekladou. Vhodným kandidátem na pryskyřici je například pryskyřice na dřevo Alto 45-72.
Pro samotné míchání je zásadní dodržet míchací poměr mezi složkou A a složkou B. Nedodržení tohoto poměru má fatální následky, výsledný produkt nemusí správně vytvrdnou a výsledkem může být pryskyřice pružná, měkká nebo příliš křehká. Do nádoby vhodné na míchání pryskyřice vlijeme nejprve složku A, následně složku B, poté pigmenty a opatrně mícháme tak, aby se složky důkladně promísily a spojily. Pryskyřici necháme odstát a následně ji opatrně lijeme do připravené formy s dřevem. Pro eliminaci a odstranění bublin můžeme plochu pryskyřice "přejet¨ proudem horkého vzduchu (fén, horkovzdušná pistole), nesmíme však horkým vzduchem setrvávat na jednom místě, hrozil by vznik exotermické reakce a vyvření pryskyřice! Odlitou pryskyřici necháme při stálé teplotě (20-25 stupňů) vytvrdnout. Dobu vytvrzení zjistíme v návodu použité pryskyřice.
S odstraněním formy nechvátáme, pryskyřici necháme pořádně vyzrát a vytvrdit. To může u některých druhů pryskyřice trvat i několik dní. Následují úpravy povrchu desky s pryskyřicí. Dle potřeby frézou odstraníme přebytečnou pryskyřici. Nejlépe to provedeme horní frézou za použití vodící lišty. Po frézování následuje oprava trhlin v epoxidu. Toho nejsnadněji docílíme zalitím trhlinek malým množstvím pryskyřice. Stejně tak můžeme opravit povrchové bubliny, které přebrousíme a přelijeme trochou pryskyřice.
Po vytvrzení epoxidové pryskyřice použité na opravy přecházíme k broušení desky. Postupujeme po jednotlivých krocích od zrnitosti 240 až po 2000-3000. Ideálním pomocníkem je excentrická bruska, brousit ale můžeme i ručně. Po broušení ošetříme dřevěnou desku stolu vhodným prostředkem, oblíbený je např. tvrdovoskový olej PNZ. Závěrečným krokem úpravy pryskyřice je leštění, které dodá stolové desce finální lesk. Zde je vhodným pomocníkem rotační leštička s leštícím kotoučem a vhodnou leštící pastou, například EpoxFinal 3000.
Ať už jsme vyráběli jídelní stůl s epoxidovou pryskyřicí, konferenční stolek nebo jiný kus epoxidového nábytku, nyní máme hotovo. Máme za sebou kus poctivé truhlářské práce a věřím, že výsledek stojí za to.
Veškeré vybavení pro práci s epoxidovou pryskyřicí najdete v e-shopu https://www.obchodprobydleni.cz/.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 25224 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Stavební chemie

Cemix THERM P SILVER
Zateplování budov vnějšími tepelněizolačními kontaktními systémy ETICS již běžnou praxí. Aby však tyto systémy vyhověly rostoucím požadavkům na jejich účinnost, jsou neustále zdokonalovány novými technologiemi. Jednou z posledních novinek na trhu jsou tepeněizolační systémy s šedým polystyrénem.

Tepelně izolační omítkové směsi DAXNER®, to je zateplování a sanace v jednom
Přemýšlíte, jakou fasádu zvolit v případě novostavby? Přemýšlíte nad vhodným dodatečným zateplením vašeho domu? Přemýšlíte o tom, jak odstranit vlhkost a plísně z domu? Řešení problému vám nabízejí tepelně izolační omítkové směsi na bázi polyuretanu – DAXNER®.

Dokonale hladké stěny se sádrovými omítkami
Zajisté mi dáte za pravdu, že významnou roli ve vzhledu interiéru hraje omítka. Není se tedy čemu divit, že se u vnitřních omítek klade důraz na zdravotní nezávadnost, vysokou estetiku a rovinnost povrchu. Všechny tyto tři podmínky splňují sádrové hlazené omítky od společnosti Rigips, a proto se těší velké přízni uživatelů.

Jak na odolné spáry bez plísní? Materiál je základ
Chystáte se na novou dlažbu nebo měníte obklad v koupelně? Pak určitě hledáte kvalitní spárovací hmotu, která celý výsledek hezky propojí. Jak na odolné a designové spáry, které vydrží léta? Prozradíme vám v článku.

Cementové potěry jsou stále nejoblíbenější a využívají nové technologie
Při realizaci podlah všech typů je důležité vytvořit kvalitní podkladovou vrstvu. Ta musí být rovná, odolná a připravená na pokládku podlahového materiálu. Nejpoužívanější metodou v rámci hrubých podlah je cementový potěr.

Na obklady a dlažby s pořádným lepidlem a spárovací hmotou
Také jste si všimli, že i ty nejkrásnější obklady a dlažby ztrácí svůj půvab, když špatně drží, odpadávají nebo jejich spáry jsou fádně šedé? První co vás napadne, je, že si je majitel položil sám, ale i „mistr tesař“ se může utnout. Dlouholeté zkušenosti společnosti LB Cemix, s.r.o. ukázaly, že v 85% případů je na vině špatně zvolená kombinace keramiky, lepidla a spárovací hmoty.

Hrubou stavbou z materiálů KM BETA ušetříte nyní až 40%
Výběr stavebních materiálů pro hrubou stavbu může být snadnější, než se zdá. Pořídíte-li je od jediného osvědčeného dodavatele, ušetříte si starosti i zbytečné náklady. Výhodou e-shopu je i nákup veškerého materiálu na jednom místě a od jediného dodavatele, navíc z pohodlí domova.

Posypová sůl k vašemu domečku
Loňská zima byla plná ledu, který se dlouho držel na neposypaných komunikacích. Nebaví vás neustále se klouzat s nejistotou zda spadnete? Posypovou sůl si můžete zakoupit i pro domácí použití. V následujícím textu si přečtěte o výhodách tohoto produktu.