Zásady feng-šuej platí i pro pomocné technické místnosti
29.10.2012
Mnohé byty a domy netvoří jen obytné místnosti, ale také tzv. pomocné místnosti, které využíváme ke shromažďování sezónních nebo rozměrných věcí či nářadí. Často se však stává, že se v nich hromadí také nepořádek a věci, které vůbec nepotřebujeme. V takovém případě je dobré se držet učení feng-šuej, které radí jednoznačně: uklízet a vyhazovat!
Kdo si udržuje v domě či bytě pořádek, dosahuje tím jakési harmonie, kterou následně přenáší i do svého života. Pokud se však cítíte být neustále unavení, nic vás nebaví a nemotivuje, rozhlédněte se kolem sebe. Jestliže je oslabena energie vašeho domova nepořádkem, chaosem či přebytkem věcí, které není kam dát, přenáší se tento nesoulad i na vás, jako jeho obyvatele a ubírá vám sílu. Je třeba tedy zapátrat po příčinách a důvodech tohoto nesouladu.
Foto: Ikea
Nejvíce pozornosti byste samozřejmě měli věnovat místnostem, v nichž trávíte nejvíce času – tedy ložnici, obýváku a kuchyni. Zapomínat by se však nemělo ani na pomocné místnosti, jako jsou různé komory, sklady, spíže, sklepy, prádelny, dílny, sušárny, technické místnosti, nebo také místnosti pro naše koníčky. Právě ty bývají nepotřebnými věcmi zahlcovány nejvíce. Děje se tak proto, že nejsou příliš na očích, nezveme do nich návštěvy a tak v nich až tak často neuklízíme. Špinavé komory, sklepy, garáže nebo nepoužívané místnosti se postupem času proměňují na skladiště odložených věcí a vyzařují zápornou energii „čchi“.
I tyto místnosti bychom proto měli uspořádat tak, abychom se v nich cítili příjemně a neopomíjet je. Většinou je využíváme k uložení věcí, které ani nepotřebujeme. Bylo zjištěno, že více než 50% věcí, které skladujeme, máme jen z důvodu, že by se možná někdy v budoucnu ještě mohly hodit. Možná to taky znáte – otevřete dveře do komory a vypadne na vás koště, sesype se nářadí, nebo máte problém poté zavřít, protože vám v tom překáží třeba žehlicí prkno. A to je přesně ta doba, kdy byste si měli říct: „A dost!“ Právě věci sloužící pro úklid, tedy kýbl, smeták, hadra a čisticí prostředky, by měly být vždy po ruce, když se třeba v kuchyni přihodí nějaká nehoda, něco se rozlije apod. A ne, že na vás při jejich shánění vypadne dalších milion věcí, které zrovna vůbec nepotřebujete. Možná to skončí jen nadáváním, ale v horším případě se ona negativní energie uloží v játrech a žlučníku, což může vést k vážným zdravotním problémům. Udržovat tedy v těchto místnostech pořádek je dobré i pro naše fyzické zdraví.
Pro každou věc vyberte místo
Udržením pořádku není myšleno to, že se každá věc musí doslova lesknout. Důležité je pro ni především najít stálé místo. Podle učení feng-šuej bychom se měli řídit zdravým selským rozumem. Na reorganizaci je třeba si udělat hlavně dostatek času. Jasně si určete, jakou funkci bude konkrétní místo mít – je rozdíl mezi sušárnou, komorou či dílnou. Pokud máte jednu místnost vyhrazenu pro všechno, je dobré si ji rozdělit alespoň na jednotlivé zóny. Poté všechny věci, co v ní doposud byly, vyndejte ven a vyberte z nich jen ty věci, které budoucí funkci místnosti odpovídají.
Foto: Ikea, Beam Electrolux
Do dílny tedy patří veškeré nářadí a vše, co nějak souvisí s opravami v domácnosti, do špajzky zase vše, co souvisí s jídlem, jeho přípravou a uskladňováním potravin. Úklidová místnost by zase měla pojmout vše, co se používá k úklidu, tedy vysavač, koště, lopatku, prachovky či čisticí prostředky. Pomocné místnosti není třeba uklízet tak často jako místnosti obytné, ale tak 4x do roka by se měly vyklidit, vyčistit, měl by se v nich utřít prach a udělat malá inventura.
Nebojte se vyhazovat
Věci, které nepoužíváte, se naučte nemilosrdně vyhazovat. Pokud se vám do rukou dostane něco, co jste celý rok nepotřebovali a ani jste na to nesáhli, je jasné, že to nebudete potřebovat ani v roce následujícím. Daný předmět vám jen zabírá místo, a proto se ho nebojte dát pryč. Takovéto věci přináší do vašeho života tzv. mrtvou energii, která je z hlediska feng-šuej velmi nebezpečná. Donuťte se vyhodit takové věci, jako jsou rozbité vázy či nakřápnuté hrnky, které schováváte jen proto, že jsou po babičce, zbavte se hromad veteše na stolcích i zaprášených dekoračních předmětů, které svůj prvotní účel – tedy zdobit, již dávno neplní.
Kam s těmito místnostmi?
Stejně jako je tomu u koupelny a toalety, neměly by se správně ani pomocné místnosti nacházet v interiéru, ale mnohdy to jinak nejde. U rodinných domků je možné na zahradě přistavět technický domek, nebo se k tomuto účelu dá využít suterén. V bytě to bývá někdy problém, kdo má sklep má vyhráno, jinak je třeba využít třeba komoru. Každopádně je nutné mít tuto místnost co nejdále od kuchyně a ložnice. Tyto dvě místnosti jsou totiž z hlediska obnovy naší energie nejdůležitější. Neměly by proto být jakkoliv ovlivňovány (většinou) negativní energií, která z pomocných místností vyzařuje.
- jpa -
Článek byl zobrazen 21764 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Bytoví architekti a designéři

Italský design v českém interiéru
U návrhů italských designérů a architektů bychom těžko hledali tak typické prvky jako ve „staré dobré Anglii“, ovšem svým způsobem módní trendy přicházející z Itálie typické a originální jsou. Itálie a zejména pak město Milán už není jen městem módy, ale také designu.

Chytře řešené úložné prostory v moderních bytech – šetří čas i peníze
Každá věc v domácnosti by měla mít své přesně dané místo. K tomu je potřeba dostatek vhodně řešených úložných prostor. Ty šetří náš čas také při úklidu – máme-li všechny věci systematicky uskladněné, působí byt stále uklizeným dojmem a nemusíme stále utírat prach na jednotlivých volně stojících předmětech. Poradíme vám, jak udržet pořádek i v menších moderních bytech.

Zvětšujeme malý byt II. - Volba správného nábytku a doplňků
V první části našeho dvojdílného seriálu, jak si poradit s malým bytem, jste se dozvěděli, jak si pohrát s prostorem a jak vymalovat. Dnes si řekneme, jaký nábytek je do malého bytu ideální, aby nepůsobil jako pěst na oko a zároveň plnil maximálně svou funkci v kombinaci se zabíráním prostoru.

Designové studio Decons
Nezdá se vám, že by interiér vašeho bytu nebo rodinného domu potřeboval změnu či modernizaci? Máte už delší dobu nápad, co by se dalo udělat s nevyužitým prostorem, ale nevíte jak jej zrealizovat? V takovém případě se obraťte na designové studio JiMaRa, kde váš návrh dovedou k dokonalosti a vše vyřeší do posledního puntíku k vaší spokojenosti.

Neotřelý bytový design v Chemistry Gallery
"Univerzální sérum toho, jak je možné neobvykle a stylově zařídit svůj byt, dům, či hrad." Takové je motto aktuální výstavy Universerum v pražské The Chemistry Gallery, na níž dochází k propojení užitého umění, designového nábytku, flower designu, obrazů a soch.

Jak zařídit obývací pokoj s kuchyní trendy a stylově?
Se spojením obývacího pokoje a kuchyně se mnohdy setkáváme u prostorově menších bytů a domů. Tato kombinace šetří prostor a je praktická. Ne každý jí však má v oblibě. Pojí se k ní i pár nevýhod. Máte obývací pokoj spojen s kuchyní a nevíte, jak je zařídit? Díky našim radám si dokážete pomoci.

Od umění k reklamě: nejlepší pracovní místa pro kreativní talenty
Kreativita je hnací silou v mnoha profesních oblastech naší společnosti. Od designu a umění až po média a technologie - pro kreativní talenty existuje mnoho zajímavých pracovních příležitostí. Tyto profese nabízejí prostor pro inovativní nápady a umožňují tvůrčím schopnostem utvářet svět. Kreativní osobnosti se často vyznačují vlastnostmi, jako je otevřenost, zvídavost a představivost, které jsou v těchto rozmanitých oblastech činnosti obzvláště žádané.

Bydlete v harmonii podle čínského učení feng-šuej
Čínská nauka feng-šuej začíná stále více pronikat i k nám, do Evropy. Učení, které se zabývá studiem energie mezi nebem a zemí ve vztahu k člověku tak, aby byly tyto tři prvky v harmonii, se uplatňuje zejména při stavbě domu a jeho zařizování. V čem spočívá?