Cesta moderního stavebníka
01.05.2008
Mnozí i bohatší ale moderně smýšlející stavebníci vlastních rodinných domů a vil dnes přicházejí postupně na to, že dům nemusí být nutně atomový kryt. A že dokonce ani jejich vlastní děti na tom, co oni s celoživotním vypětím a úsilím a s nadějemi na mnoho budoucích šťastných pokolení chtěli vybudovat, vůbec nemusejí dál pokračovat.
Dnes, než sebezničujícím produktem neúměrně přebujelého ega, se moderní rodinný dům nebo vila stává spíše jakýmsi gestem prozrazujícím styl, úroveň a inteligenci současného majitele. Jakousi jeho výkladní skříní a zároveň místem, jež je hodno jeho úrovně, a kde se i on sám cítí příjemně.
Ti odvážnější se často shlédnou v otevřeném volném prostoru a otevřených prosklených plochách. A ti ještě odvážnější a modernější se to vše pokoušejí skloubit s novými nároky na ekologické bydlení a nové technologie, šetrné k životnímu prostředí. A tak dnes kromě zajímavé architektury u nás vniká i architektura nejenom zajímavá ale i citlivá a dokonce inteligentní.
Je zajímavé, jak se například mění i pohled moderního stavebníka na problematiku úspory energie. Dnes již pro něj totiž nepředstavuje jenom holou ekonomickou investici, ale investici do ekologie. Kdy stejně barbarské, jako vyhodit plastovou láhev do směsného odpadu, mu připadne i hýření s energií nutnou k provozu jeho domu. Byť „na to má“! Člověk znalý si totiž dokáže uvědomit, že spotřebováváním energie ruku v ruce produkuje CO2 , které k výrobě této energie muselo vzniknout.
Je sice pravda, že státní politika je v tomto směru u nás poněkud v plenkách, kdy ani nejvyšší přestavitelé státu žádný jasný koncept podpory energeticky úsporného stavění nemají, ba dokonce někteří ho snad ani mít nechtějí. Tím snáz se mohou stavebníci například v sousedním Rakousku holedbat svým citlivým přístupem k životnímu prostředí a vznešeným šetrným uvažováním, když jim rakouský stát všechna opatření vedoucí k úspoře na provozních energiích jednoduše zaplatí. Náš stát hold není tolik tlačen k poskytování podobných dotací a to ani svou inteligencí a vyspělostí ale ani finančně, neboť mu zřejmě nehrozí tak vysoké sankce z nedodržení snižování limitů produkce CO2 jako našim jižním sousedům. Přesto, přese všechno se i bez této podpory čím dál více stavebníků u nás pro tento inteligentní a šetrný druh architektury a stavební technologie rozhoduje.
A tak i u nás začínají vnikat objekty zpracované již v architektonickém návrhu tak, aby se pro dotápění v zimním období využily co nejvíc například i tepelné zisky ze slunečního záření při současném vyloučení těchto tepelných zisků v letním období, kdy jsou tyto naopak nežádoucí.
Tvar budovy a umístění velkých prosklených ploch prostě počítá s tím, že slunce svítí v letním a v zimním období pod jiným úhlem a je toho chytře využito. Navíc jsou v těchto domech použity pro obvodové konstrukce takové systémy, které vytvoří skvělou tepelnou i vzduchotěsnou obálku domu. Větrání je pak rovněž inteligentní, kdy se v zimním období pro ohřátí čerstvého vzduchu využívá z 90-ti % tepla ze vzduchu odpadního – tzv. rekuperace tepla a to s inteligentní regulací. A tak je v těchto objektech zajištěno velmi příjemné, zdravé a kvalitní prostředí téměř zadarmo. Jen s těmito ještě poměrně jednoduchými opatřeními lze i u rodinného domu dosáhnout hodnoty spotřeby tepla na vytápění do 15 kWh na 1 m2 vytápěné plochy za celou topnou sezónu. Toto nenápadné číslo prakticky znamená, že například v domě o rozloze 200 m2 zaplatí jeho uživatelé na topení za rok neuvěřitelných 3.000,- Kč! Domy s tímto parametrem mají i svůj speciální odborný název. Jde o tzv. „pasivní domy“.
Ovšem pořídit si u nás takový dům není pro stavebníka bohužel vůbec jednoduché. Nejde jenom o to, že u nás neexistuje podpora, jako u hold vyspělejších sousedů, kdy například ve zmiňovaném Rakousku stát stavebníkovi všechny vícenáklady vedoucí k vybudování pasivního domu prostě jednoduše uhradí, takže ho pak tento dům vyjde stejně jako obyčejná stavba.
Problém je daleko komplikovanější. V naší zemi chybějí nejenom architekti a projektanti, kteří by věděli, jak takový pasivní dům navrhnout, ale chybějí samozřejmě i firmy, které by ho pak uměly postavit. Nejde jenom o schopnost architekta udržet svůj tvořivý rozlet v intencích energeticky úsporného konceptu tvaru objektu komplikovaného ještě problematikou solárních tepelných zisků. Jde rovněž o velmi precizní navržení skladeb obvodových konstrukcí za zvládnutí komplikované stavební fyziky. Špatný návrh totiž může znamenat poměrně rychlou zkázu některých nosných prvků a to například jak krovu tak i – u dřevostaveb zvláště – nosného skeletu obvodových stěn. A nutné simulace a výzkumy pro vývoj těchto konstrukcí si projektanti častokrát nemohou dovolit.
Dalším klackem pod nohy stavebníka jsou stavební firmy, které u nás na tento způsob stavění vůbec nejsou připravené. Sledovat například potřebnou vzduchotěsnost stavebního objektu mnohým dnes připadá jako špatný vtip. Častokrát je to pro ně naprosto nová neznámá.
Společnost Artexa se se svými týmy moderně smýšlejících architektů, precizních projektantů a dobře školených stavitelů v samotné výrobě se snaží na popsané problémy nabízet dobrá řešení. Hlavním produktem společnosti Artexa je stavba rodinných domů a vil a to technologií montovaných dřevostaveb. Tato technologie již sama o sobě vyžaduje velmi pečlivou projekční přípravu a tedy minimum improvizace na stavbě. Avšak kromě základní produkce tzv. nízkoenergetických domů a to jak těch typizovaných – dle katalogu – tak i naprosto individuálních projektů, umí tato společnost nabídnout i ony pasivní domy. Kromě poměrně slušného projekčního zázemí však společnost Artexa disponuje i paletou nejen enviromentálně ale i moderně a stylově smýšlejících architektů schopných navrhnout nejenom nízkoenergetické, ale i pasivní domy. Díky tomu je společnost Artexa schopna spolu s klientem vytvořit zcela nový atypický dům na jeho přání. Samozřejmou součástí takového projektu je i citlivé zohlednění všech důležitých činitelů, které na budoucí objekt budou v budoucnu působit. Jde jednak o sluneční aktivitu, světové strany, zastínění okolními objekty, tvar okolní krajiny i stávající architekturu lokality a dále o nejbližší sousedy a možnosti vzájemného narušení soukromí. Pro náročnější klienty může společnost Artexa nabídnout zpracování celého projektu se zohledněním starověké čínské vědy o umísťování věcí „feng-shui“.
Ať si však klient vybere z jakýchkoliv služeb, které společnost Artexa při realizaci staveb nabízí, bude pro její pracovníky potěšením je pro něj zajistit.
Více informací naleznete na www.artexa.cz či na tel 800 33 11 10.
Kontakt:
Artexa Praha, s.r.o.
Opletalova 6
110 00 Praha 1 - Nové město
Tel.: 242 444 515
Fax: 242 444 943
www.artexa.cz
artexa@artexa.cz
- PR článek -
Článek byl zobrazen 12401 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Stavební firmy

Dřevěné balkóny - estetické i praktické doplňky staveb
Balkón je místem, kde rádi relaxujeme a trávíme chvíle volna. Je však také ozdobným prvkem, který výrazným způsobem ovlivňuje celkový vzhled domu. Při jeho stavbě bychom tak měli právě na estetickou stránku klást velký důraz. Pokud se rozhodnete pro dřevěný balkón, rozhodně neprohloupíte - bude s vaším obydlím skvěle ladit.

Jaký je rozdíl mezi difúzně otevřenou a difúzně uzavřenou stavbou?
Difúzně otevřená nebo difúzně uzavřená – to jsou základní pojmy, se kterými se setkáváme u konstrukce dřevostaveb. Co tyto pojmy znamenají a jaké jsou výhody a nevýhody obou systémů?

Extrémně úsporný dům Maple 20 passive potřebuje na vytápění jen 17 kWh/m2 za celý rok
Maple 20 passive, to je moderní a stavebně jednoduchý objekt s netradičně řešeným schodištěm, ale s jasně čitelnými architektonickými rysy. Tutéž čitelnost lze vysledovat take v jeho půdoryse, kdy je kladen důraz na orientaci dispozice domu ke světovým stranám a z nich vyplývajícího využití energetické efektivity přírodních zdrojů, které se stává trendem naší doby.

Bydlení čtenářů - rodinný dům objímající zahradu
Rušná silnice v těsné blízkosti pozemku společně s okrajem sídliště byly hlavními omezujícími prvky, které ovlivnili návrh této stavby. Dům jsme tedy nechali ze strany od silnice obejmout pozemek a tím jsme vytvořili prostornou a klidnou zahradu.

Jen dobrý materiál může být zárukou kvality rodinného domu
Kvalita stavby a dodávek se v obecné rovině stává v posledních letech často skloňovaným pojmem. Bohužel až příliš často jde o fráze, které skutečnou kvalitu nepřinesou. Kam se dnes podíváte, uvidíte proklamace kvality.

Malé rodinné domy s cenou od 1 milionu
Pokud je menší rodinný dům váš sen, navíc za cenu menšího bytu, pak vězte, že existuje dodavatel, který váš sen splní. Propracované a mezinárodně uznávané originální projekty vás zaujmou solidní kvalitou, mimořádně nízkou cenou a vysokou užitnou hodnotou. Navíc lze tyto domy, jako jediné v ČR, časem zvětšovat podle potřeby, a to nejen na úkor přítřešků, ale i změnou střechy pro případné podkroví!

Stěny, stropy i střechy - jednoduše, levně a energeticky úsporně
Je úplně jedno, zda se chystáte ke stavbě rodinného domu či třeba obchodního centra. Budete se muset vyrovnat s přísnými normami a zároveň vyřešit otázky, aby vše bylo co nejlehčí, úsporné, bezpečné a samozřejmě také maximálně ekologické. Všechny tyto atributy na sto procent splňují lepené dřevěné nosníky I – OSB™ a stavební systém K-KONTROL®.

Cesta moderního stavebníka
Mnozí i bohatší ale moderně smýšlející stavebníci vlastních rodinných domů a vil dnes přicházejí postupně na to, že dům nemusí být nutně atomový kryt. A že dokonce ani jejich vlastní děti na tom, co oni s celoživotním vypětím a úsilím a s nadějemi na mnoho budoucích šťastných pokolení chtěli vybudovat, vůbec nemusejí dál pokračovat.