Domácí pracovna
14.06.2005
Mnoho z nás usedá i po návratu domů ze zaměstnání nebo firmy k počítači, aby dodělali pracovní resty, hledali informace na internetu, studovali nebo třeba „chatovali“ s přáteli. Málokomu však prostor v bytě či domě dovolí, aby mohl vyčlenit pro pracovnu samostatnou místnost.
Většina se vhledem k prostoru v bytě a počtu členů domácnosti opravdu musí spokojit pouze s pracovním koutem, nejčastěji umístěným v ložnici nebo obývacím pokoji. Ani v tomto případě bychom však neměli zapomínat na kvalitní židli s nastavitelným sedadlem i opěradlem a dostatečně prostorným stolem s úložnými policemi nebo boxy na cédéčka, diskety, časopisy, literaturu, psací potřeby a podobně. V místnosti, kde chceme mít uklizeno kolem počítače „jedním tahem“ se nabízí varianta pracovní skříně. Do klasické nebo raději mělké skříně, kterou před budováním pracovního místa samozřejmě vyklidíme, nainstalujeme desku pod monitor, úložné police na šanony, osvětlení, šikovnější řemeslník zvládne si vysouvací desku pod klávesnici. Po skončení práce se skříň pouze zavře a je uklizeno i pro příchod návštěvy. Varianta pracovní skříně nemusí být pouze vynálezem domácího kutila, v současné době ji nabízí i mnoho výrobců nábytku.
Ti, kteří pracují pouze doma, by pro pracovnu měli zcela jistě určit samostatnou místnost. O umístění pracovny rozhoduje charakter práce. Pokud do kanceláře budou přicházet klienti, měla by být v blízkosti vchodových dveří. Klienti by v žádném případě neměli přecházet přes obývací pokoj nebo dokonce kuchyň, už třeba z toho důvodu, že obchodní návštěvy bychom neměli nutit zouvat se.
Pokud naopak klienty v kanceláři přijímat nebudeme, můžeme ji klidně umístit do nějaké odlehlé místnosti v domě - bývalá komora, půdní vestavba apod.
Měli bychom brát v potaz také pohlaví osoby, která bude pracovnu nejčastěji užívat. Muži daleko lépe snáší stísněné a nepříliš dobře osvětlené prostory i k práci.
Na první pohled by se zdálo, že tvar stolu je pouze estetická záležitost. Není tomu tak. Je prokázáno, že u rohového stolu, tedy pracoviště ve tvaru L, je výkonnost vyšší o 20 až 40 %.
Na příležitostnou práci u počítače postačí stůl o velikosti 90*70 cm, pro pravidelnou a časově náročnou práci bychom měli zvolit raději stůl o velikosti 120*75 cm.
Články s podobnou tématikou
Jak se udržet v kondici doma
Jak zařídit ložnici
Článek byl zobrazen 16739 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Domácí kancelář
Osvětlení v pracovně aneb světlo jako pomocník
Pracovna, kancelář, pracovní kout nebo jen psací stůl s notebookem umístěný na klidném místě v bytě nebo domě je dnes u každého z nás samozřejmostí. A aby se vám dobře pracovalo nebo jen relaxovalo, měli byste dbát nejen na správně umístěný stůl, dobře nastavenou výšku židle či sklon monitoru, ale především na kvalitní a dobré osvětlení pracovní plochy.
Jak vybrat ideální pracovní židli pro dítě
Kdysi byla pracovní židle spíše jen chvilkovou záležitostí pro psaní úkolů, dnes je ale téměř nezbytností. S distanční výukou se vyrojilo i mnoho problémů a potřeba řešit to, jak a kde ji provádět a jak dítěti připravit ideální místo pro online výuku a následnou přípravu.
Domácí PC pracoviště aneb kam s počítačem
Také občas býváte zavaleni prací, kterou si chtě nechtě musíte vzít domů? Pak zajisté znáte situace, kdy kolem vás halasně pobíhají vaše ratolesti, zatímco vy se potřebujete plně soustředit. I to je jeden z důvodů, proč si zřídit malé domácí pracoviště.
Jak zajistit, aby doma všichni dostávali správné informace a včas?
Organizace rodinného života je někdy fuška - cesta do školy a ze školy, potom kroužky a kamarádi, do toho návštěvy u lékaře, rodinné události nebo třeba náhradní termín kroužku, který se nekonal. Nejprve musíte všechno naplánovat tak, aby to každému sedělo, a pak také zajistit, aby tento plán všichni dodržovali, a to i když dojde k jeho změně.
Domácí pracovna
Mnoho z nás usedá i po návratu domů ze zaměstnání nebo firmy k počítači, aby dodělali pracovní resty, hledali informace na internetu, studovali nebo třeba „chatovali“ s přáteli. Málokomu však prostor v bytě či domě dovolí, aby mohl vyčlenit pro pracovnu samostatnou místnost.
Chtěli byste domácí pracovnu?
Není nic lepšího, než mít doma vlastní pracovnu. No dobrá, pár věcí vlastně lepších je, ale každopádně to určitě není na škodu. A jestliže to prostor a dispoziční řešení domu či bytu umožňuje, proč ne?
Co by nemělo chybět v domácí pracovně
Domácí pracovna může mít mnoho podob od stolku pod monitor ukrytého ve skříni, až po reprezentativní místnost včetně „zasedačky“. V každém případě bychom při jejím zařizování neměli zapomenout na kvalitní stůl, židli, osvětlení a pár drobností, které nám usnadní organizaci práce.
Víte, jak správně vybrat polohovací stůl? Hodí se do kanceláře, ale i do ateliéru nebo dílny
O polohovacích stolech a jejich výhodách se mluví stále častěji. Pokud i vy uvažujete nad jeho pořízením, poradíme vám, čím se řídit při výběru.