Pořizujeme si digestoř – podle čeho vybírat?

7.9.2007

Propojení kuchyně s obývacím pokojem patří mezi trendy nového bydlení. Vedle svých nesporných výhod, však s sebou přináší i řadu omezení. Jedním z nich je i linoucí se vůně připravovaného jídla po celém bytě. Proto je dnes téměř nezbytností pořídit si kvalitní digestoř, která veškeré pachy a páry zachytí. Podívejme se, na co se při jejím výběru zaměřit.

Typ digestoře

V současné době se setkáme se dvěma základními typy digestoří, s filtrovými nebo s přímým odtahem. Filtrové digestoře fungují na principu recirkulace vzduchu. Ten je proháněn přes uhlovodíkový filtr, na kterém se zachycují veškeré mastnoty a nečistoty. Filtr je nutné jednou až dvakrát do roka vyměnit, a to v závislosti na četnosti vaření. Vedle této nezbytné údržby patří mezi další nevýhody i to, že filtrové digestoře nezachycují páru, jež se uvolňuje při vaření. Při nedostatečném větrání se tak mohou v místnosti časem začít objevovat plísně. Z tohoto důvodu se filtrové digestoře používají spíše jako náhradní řešení v těch domácnostech, kde nelze zajistit přímý odtah vzduchu.

O mnoho účinější jsou digestoře s přímým odtahem, který je nejčastěji odveden do světlíku či ventilační šachty. I zde je však nutné dodržet určitá pravidla. Vzdálenost mezi vývodem a tělem digestoře by měla být co nejkratší. Vzduch je veden v odtahové trubici, která by pro vyšší účinek měla být hladká a bez zbytečných ohybů. Jedinou nevýhodou těchto digestoří je, že vedle pachů odvádí ven z místnosti i teplo, čemuž ale lze zabránit použitím filtru.

Výkon

Jakákoliv digestoř by měla vyměnit vzduch v místnosti alespoň desetkrát za hodinu. Požadovaný výkon digestoře tudíž závisí na velikosti kuchyně, přičemž platí, že čím menší místnost, tím je nutná častější výměna vzduchu. Je-li kuchyň integrovaná v obytném prostoru, měl by výkon digestoře dosahovat alespoň 600 m3/h.

Spolu s výkonem úzce souvisí i hlučnost. Ta by ani při nejvyšším výkonu neměla překročit hranici 60 decibelů.

Design

Ačkoliv výběr digestoře bychom měli podřídit především jejímu výkonu, i design hraje nezanedbatelnou roli. Na pomyslném žebříčku popularity se tak stále drží nerezové digestoře v kombinaci se sklem. Jejich elegance je však vykoupena poměrně náročnou údržbou povrchu, proto v tomto případě raději volte z ryze praktických důvodů matnější materiály. Pokud si s nekonečným leštěním nechcete hlavu lámat vůbec, pořiďte si vestavnou digestoř, jejíž odtahová trubice je schována přímo v kuchyňské skřínce. Ušetříte tím nejen čas při úklidu, ale i nějakou tu korunu, neboť vestavné digestoře jsou přeci jen o něco levnější než jejich komínové kolegyně.  

Text: Ing. Kateřina Maňasová 

Foto: archiv firem Elica, De Dietrich, Whirlpool

Náš tip

Ultralehký profesionální vysoušeč vlasů SOGO s BLDC motorem a ionizátorem

Sprchové boxy Arttec se slevou 20 %. Sprchový, masážní nebo s parní saunou? Vyberte si z široké nabídky

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Posuvné terasy Slide Wood - dokonale funkční zakrytí bazénu, jezírka, vířivky nebo swim spa

Dlaždice Modern Comfort je dokonalou kombinací estetiky a praktičnosti s jemně sametovým povrchem

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Ručně vyráběné šperky ze dřeva - každý kus je originál. Krása, která vás bude provázet každý den

Reklama

Kuchyně

Malá kuchyně v paneláku – jak jí zařídit?

Vybíráme z Kuchyně

Jak zařídit malou kuchyň?

Dřezová baterie musí ladit s dřezem a stylem celé kuchyně

Máte před sebou renovaci kuchyně? Do čeho se pustit a co raději nechat být?

Bezdotykové dřezové baterie jsou úsporné a hygienické

Tip na vánoční dárek – dřevěné servírovací prkénko