Rodinné posezení v jídelně
23.06.2005
Na jídelnu je v projektech nových domů již pamatováno a mnozí počítají s jídelnou i při rekonstrukci domu. Majitelé a obyvatelé starších domů a bytů se musí při společném stolování spokojit s prostorem menší či větší kuchyně nebo obývacího pokoje.
Přestože ne pro všechny musí být nutně společné stolování důležité, v mnohých rodinách je jídelní stůl často jediné místo, kde se všichni její členové potkají a mohou nad společnou krmí prodiskutovat události dne nebo dokonce celého týdne. Snad i proto se řada rodin nechce jídelny vzdát a je ochotna obětovat i kus kuchyně nebo obývacího pokoje. Jídelna tedy není pouze prostor, kde přijímáme uvařenou potravu, ale také společenskou místností, a měli bychom tedy přistupovat k jejímu vybavování a zařizování zodpovědně.
Velikost stolu
Stůl by měl být dostatečně veliký na to, aby se k němu mohli pohodlně posadit všichni členové domácnosti a pokud nám to místo dovolí, měli bychom počítat i s malou návštěvou. Dospělý člověk potřebuje prostor zhruba půl metru čtverečního, tedy přibližně 80 cm na šířku a 60 do hloubky stolu. Šířka stolu vyplývá z hloubky, kterou potřebuje jeden člen rodiny, pokud budou sedět naproti sobě, počítejme tedy s šířkou 120 cm plus prostor uprostřed stolu na položení polévkové mísy, pekáč s masem apod. Stůl široký 130 cm by měl být dostačující. Délka stolu pro čtyřčlennou rodinu, kde budou vždy 2 lidé vedle sebe, by měla být alespoň 170 cm. Pro rodinu šestičlennou potom počítejme se stolem dlouhým asi dva a půl metru. Pokud si pořídíme stůl, který je ve složeném stavu určen pro 4 osoby a po rozložení se k němu vměstná osob 6, je to ideální varianta – ušetříme místo a usazení návštěvy nemusíme řešit provizorně.
Jaký materiál zvolit?
Tradiční i moderní jídelní stoly jsou nejčastěji vyrobeny z různě lakovaného a zpracovaného dřeva. Dřevo je příjemné na dotek a teplé, obejdeme se bez prostírání, aniž by nám vystydlo jídlo nebo nás studily ruce. Moderním a často užívaným materiálem je sklo. Pokud je v interiéru více prvků ze skla, nebo je jídelní stůl v kombinaci se dřevem, může sklo působit velmi zajímavě. Nevýhodou skla ovšem je, že sklo je studené a může tak některé pokrmy znehodnotit, protože nám rychle zchladnou. Problém lze vyřešit vhodným prostíráním. V moderních kuchyňských studiích se často setkáme také s plastem – ať už ve formě umakartu, dýhy nebo přímo plastu. Výhodou plastu je jeho variabilita, protože lze vyrobit v podstatě jakýkoliv tvar a přizpůsobit stolu i židle. Plastový stůl nemusíme pro běžné stolování prostírat, pro sváteční oběd či večeři už by se ale ubrus hodil.
Židle
Standardní výška židle je 45 centimetrů – stehna a holeně by měly svírat pravý úhel a chodidla by měla být celou plochou na zemi. Samozřejmě těžko nalezneme rodinu, ve které by byli všichni její členové stejně vysocí. Opěradlo židle a sedák by neměli svírat pravý úhel, ale 95 st. Při jídle se rozhodně neopíráme a židle k jídelnímu stolu by neměla mít ani opěrky pod ruce, jakkoliv by se to mohlo zdát pohodlné. Jediné, co může přispět k pohodlnému sezení, aniž bychom porušili zásady etikety, je kvalitní polstrovaný sedák.
Kolem stolu by měl být dostatek místa, aby si všichni stolující mohli pohodlně odsunout židli a usadit se. Rovněž by měl být zajištěn pohyb kolem stolu, aniž by byli ti, kteří ještě nedojedli, rušeni. Kolem stolu potřebujeme prostor ve vzdálenosti zhruba 1,3 metru od stolu.
Pokud máme vybrán stůl, židle, prostírání, popřípadě i nádobí, neměli bychom zapomenout na osvětlení – některá jídla vyžadují silnější osvětlení (například ryby s kostmi), u jiných příležitostí je naopak příjemnější tlumené osvětlení a intimní atmosféra.
Články s podobnou tématikou
Máme doma starožitnost
Domácí pracovna
Jak zařídit ložnici
Nepodceňujte výběr židlí a křesel
Článek byl zobrazen 15779 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Kuchyňský nábytek

Jídelní stůl v malém prostoru aneb jak vměstnat jídelní kout do malého bytu
Malé byty a garsoniéry jdou momentálně na dračku. Fenomén singles i ceny bytů ve velkých městech tomu jen nahrávají. Nevýhodou malého bytu je ovšem fakt, že se nám do něj nevejde vše, co bychom si přáli. Například velký jídelní stůl.

Sektorový nábytek do jídelny může být velmi vkusný a v libovolném stylu
Základním vybavením jídelny, ať už jde o samostatnou místnost nebo pouze její část, jsou jídelní stůl a židle. Součástí nábytku do jídelny můžou být také příborníky a vitríny, záleží pouze na tom, kolik máte místa a co chcete ukládat. Veškerý nábytek do jídelny můžete pořídit také jako sektorový nábytek ve stylu, který se vám nejvíce hodí a líbí.

Zásuvky bez úchytek s tlumeným zavíráním TIP-ON BLUMOTION
Pro pohodlné otvírání bezúchytkových čel nábytku má firma Blum, vedle systému elektrické podpory otvírání, mechanickou variantu: TIP-ON. Toto řešení je nyní k dispozici v kombinaci s tlumením BLUMOTION, pro zavírání měkce a tiše.

Kuchyňská dvířka s protiotiskovou úpravou pro stále čistou kuchyň
Výrobci moderních materiálů a povrchů do kuchyní se zaměřují nejen na vzhled, ale také na jejich odolnost, snadnou údržbu a materiály, na kterých se nedrží špína, a nezůstávají otisky prstů. Jednou z možností a také trendů je právě matný povrch kuchyňských dvířek s protiotiskovou úpravou.

SERVO-DRlVE flex firmy Blum - bezúchytkové otevírání lednic
Blum přichází opět s chytrým řešením, tentokrát jako elektrickou oporu otevírání vestavných lednic a mrazniček. Otvírání se aktivuje jednoduše zatlačením do čelní plochy. Systém je možné využít také pro některé typy myček nádobí.

Kuchyňská linka na míru nebo hotová sestava?
Výběr kuchyňského nábytku je velmi důležitý zejména pro ty, kteří pravidelně vaří a tráví v kuchyni více času. Rozum nám velí nechat si vyrobit kuchyňskou linku na míru přesně podle našich představ. Pokud si ale vyberete dodavatele s dostatečně variabilní nabídkou, můžete si sestavit vhodnou kuchyni i ze sériově vyráběných dílů a výrazně tak ušetřit.

Nákup barové židle: Takto vyberete tu správnou.
Interiér moderních kuchyní a jídelen se většinou neobejde bez klasického baru. Vždyť vyvýšené posezení u něj je optimální jak z hlediska rozhledu po místnosti, tak především z pohledu rychlé konzumace některých pokrmů a posezení u dobrého drinku. Abyste si skutečně užívali takovýchto výjimečných chvilek, potřebujete kvalitní stylové barové židle.

Designová tvář nábytku - kamenná dýha, HPL laminát a další materiály
Moderní kuchyně a nábytkové sestavy se vyznačují nejenom dokonale propracovanými detaily a sofistikovaným kováním, ale jejich kvalitu určuje především použitý materiál.