Zdravé spaní 5. – polštáře a přikrývky vybírejte i podle polohy při spánku
04.03.2013
Polštáře a peřiny se dnes vyrábí z řady moderních materiálů, ovšem své příznivce má stále také generacemi prověřené prachové husí peří. V čem se nám tedy bude nejlépe spát? Podle čeho bychom měli vybírat? Přihlédnout musíme v prvé řadě ke zdravotnímu stavu. Mnozí z nás totiž trpí alergiemi, migrénami, bolestmi páteře nebo kožními problémy.
Postel je místem, kde hledáme úlevu a odpočinek po náročném dni. Je tak velmi důležité si správně vybrat nejen povlečení, ale také vhodný polštář a přikrývku. Jedině tak prožijeme klidnou noc, při níž si naše tělo maximálně odpočine. Nákup nové přikrývky a polštáře je investicí, která by měla být dobře promyšlená – nevyplatí se řídit pouze cenou. Příliš levné výrobky mohou být po několika vypráních již téměř nepoužitelné a tak bude potřeba investovat do nákupu dalších a to se finančně nevyplácí.
Foto: Lidl
K nejdůležitějším faktorům při výběru patří zdravotní nezávadnost a snadná údržba materiálu. Výrobky by dnes měly splňovat evropské standardy kvality a při jejich výrobě by nemělo být zatěžováno životní prostředí. Polštáře a přikrývky je tak třeba vybírat velmi pečlivě. Zejména alergici by se měli zaměřit na výplně – ani oni však nejsou odkázáni pouze na umělá vlákna, ale díky ošetření speciálními látkami si mohou dopřát dokonce výplně z vláken čistě přírodních.
Vybíráme polštář
V obchodech je dnes opravdu bohatý výběr polštářů. Vybírat si můžeme podle několika kritérií – rozměrů, nároků na údržbu, podle toho, jakou polohu během spánku preferujeme, podle výplně s ohledem na případné alergické dispozice a pak také podle ceny.
Funkční polštář vhodný pro spaní na boku, použitelný při kojení nebo jako dvojitý podhlavník. Foto: Lidl
Přestože některé polštáře mají i dekorativní charakter, rozhodně by to neměl být rozhodující faktor pro jejich výběr. Důležité je, aby byly především funkční a sloužily jako kvalitní podložka hlavy. Polštáře mají fungovat pro uvolnění krčních a šíjových svalů a páteře, přímo tak ovlivňují kvalitu našeho odpočinku a vedou k regeneraci organismu. Pokud bychom si vybrali nesprávný polštář, mohli bychom si přivodit nejrůznější zdravotní problémy, jako jsou bolesti hlavy, krku, vyvolat chrápání, kýchání a samozřejmě bychom se po noci mohli cítit také nedostatečně odpočatí.
Polštáře Dormeo Memosan a Memosan Ergo - anatomické polštáře vhodné pro alergiky, dokonalá opora hlavy díky paměťové pěny
Tradiční české polštáře mají rozměr 70 x 90 cm, ale na trhu jsou dnes k dostání polštáře nejrůznějších velikostí. Mohou to být polštáře obdélníkové (50 x 70 cm, 50 x 60 cm) nebo čtvercové (65 x 65 cm, 80 x 80 cm). Podle lékařů jsou vhodnější polštáře menší, které nezasahují pod záda, ideálně, když jsou ještě ergonomicky tvarované.
Poloha spánku
Možná vás to nikdy nenapadlo, ale to, jestli spíte na boku, na zádech nebo na břiše, je pro výběr polštáře opravdu důležité. Kdo usíná nejčastěji na boku, měl by zvolit pevnější polštář, který vyplní prostor mezi hlavou a postelí. Krční páteř tak zůstane v rovině a nebude docházet k nežádoucímu namáhání svalů. Pokud spíte na zádech, bude se vám hodit polštář nižší, jež zamezuje přílišnému napínání šíje a přitlačování brady k hrudníku. Navíc by tento polštář měl být ve spodní části lehce vyvýšený, aby podpíral krk. Ti, kdo spí nejčastěji na břiše, by měli zvolit plochý a nízký polštář.
Vybíráme peřinu
Někdo má rád svou vlastní peřinu, jiný preferuje peřinu partnerskou. Přikrývky určené pro jednu osobu jsou k sehnání ve velikosti 140 x 200 cm, ale také v prodloužené délce 140 x 220. Partnerské přikrývky mají rozměry 200 x 200 nebo 220 x 240. Při výběru vhodné peřiny je dobré se zaměřit na kvalitní prošití. Ideální je kazetově prošitá do malých čtverců či pruhů. Výplň tak zůstane na určeném místě, bude rovnoměrně rozdělená po celé přikrývce a znemožní se tak její sesypání na jedno místo.
Výplňové materiály přikrývek a polštářů
Polštáře a peřiny se vyplňují buď přírodními, nebo umělými materiály. Mezi nejčastěji používané přírodní materiály patří peří a vlna (ovčí rouno), k umělým pak duté vlákno a líná pěna (paměťová pěna).
Polštář Dormeo Bamboo Combi - bambusové vlákno je proslulé svou prodyšností a absorbcí vlhkosti - kombinace vlastností, které dokonale odvádí vlhkost z polštáře a udržují ho tak naprosto svěžím, obsahuje přírodní antialergenní a antibakteriální vlákna.
Peří - stále oblíbený materiál, který si díky moderním ošetřujícím prostředkům dnes mohou dopřát i alergici. Peří je měkké, lehké, vzdušné a příjemné na omak. Je přizpůsobivé, ale zároveň poskytuje dobrou oporu. Je také velmi hřejivé a dobře absorbuje vlhkost. Pokud se o něj budeme dobře starat, vydrží nám po mnoho let. Peří se může prát i mechanicky čistit, důležité je kvalitní vysušení. Do polštářů se nejčastěji dává vrchní peří, které je pevnější a poskytuje tak lepší oporu, zatímco do peřin se dává peří prachové, které poskytuje perfektní tepelnou izolaci. Často dochází i ke kombinaci obojího.
Vlna – tento přírodní materiál má skvělé tepelně izolační vlastnosti, odvádí a absorbuje vlhkost. Díky těmto vlastnostem se skvěle hodí pro léčbu astmatu a alergií, zmírňuje migrény i revmatismus. Vlna má navíc také samočisticí schopnosti a odpuzuje špínu. Rovněž je hypoalergenní, protože odolává plísním a roztočům. Podle pokynů výrobce je možné vlnu i prát nebo čistit.
K méně obvyklým výplňovým přírodním materiálům patří například velbloudí srst, která je však poměrně špatně sehnatelná a také je drahá. Má vysokou hřejivost, jemnost a lehkost, stejně tak jako lamí srst nebo srst z angorské kozy. Nově se začal objevovat také bambus, jenž vyniká jemností, pevností a schopností pohlcovat vlhkost. Jako výplňový materiál se dnes používá také bavlna, hedvábí či kašmír.
Duté vlákno – jde o jakousi náhražku přírodních materiálů, která však vyniká skvělými vlastnostmi. Vlákno je lehké, nadýchané, má dlouhou životnost a výborné izolační vlastnosti. Výhodou je snadná údržba, je možné jej prát až na 95 stupňů, čímž se ničí roztoči. Materiál je tak velice vhodný pro alergiky. Při častém praní však může dojít k tzv. slehnutí vlákna. Vlákna se spojí do chuchvalců a polštář či peřinu je třeba natřepávat, případně časem vlákna doplnit. Některé polštáře z dutých vláken jsou proto na zip, aby bylo umožněno jejich doplňování.
Silikonizované vlákno - o něco vyšší kvality, než duté polyesterové vlákno dosahuje silikonizované vlákno. Na polyesterové vlákno je nanesena tenká vrstva silikonu, což přináší efekt extrémní měkkosti. Nejčastěji se toto vlákno používá do přikrývek, které se tak přitisknou těsně k tělu.
Mikrovlákno - revoluční technologií bylo vyvinuto mikrovlákno, které má prakticky identické užitné vlastnosti jako přírodní vlákna. Polštáře z mikrovláken se vyznačují výjimečnou měkkostí, protože jsou do nich použita ultra jemná, krátká a pružná vlákna. Polštáře a přikrývky plněné mikrovlákny se dají načechrat stejně jako péřové.
Líná pěna – tomuto materiálu se říká také paměťová pěna, viskoelastická pěna, termoaktivní hmota, lazy foam, pěna s paměťovým efektem nebo kosmická pěna. Jde o materiál se vzdušnou strukturou, který byl původně vyroben pro potřeby NASA. Jeho pevnost a tuhost se mění v závislosti na teplotě a tlaku. Líná pěna poskytuje tělu dokonalou oporu, podporuje správné držení těla a vyvolává pocit nadlehčení. Pěna je pružná, přizpůsobí se tělu a minimalizuje tlaky. Polštáře vyrobené z tohoto materiálu jsou báječné pro prevenci bolesti krční páteře. Líná pěna navíc vytváří prostředí, které se roztočům nelíbí a tak je vhodná i pro alergiky. Tento materiál se používá pouze pro výrobu polštářů.
Polštáře Dormeo Aloe Vera Combi vyplněny mikrovláknem jsou vhodné pro všechny polohy při spánku. Mikrovlákno vytváří pocit, jako byste spali na péřovém polštáři, ale nezpůsobuje alergie. Potah je vyroben z vlákna obohaceného výtažkem z aloe vera, jež má zklidňují a uvolňující účinky a je velice jemná k pokožce.
Vrchní materiál
Co se týče vrchního materiálu používaného pro polštáře a přikrývky, nejlépe se hodí 100% bavlna. Velmi příjemný a ještě kvalitnější je pak bavlněný perkál.
- jpa -
Foto: archiv firem
Tematické články
Zdravé spaní 4. – Výběr matrace
Zdravé spaní 3. – Postelové rošty
Zdravé spaní 2. – Rám postele
Zdravé spaní I. – ideální ložnice
Obecné zásady zdravého spaní
Ten pravý čas pro výměnu matrace
Kvalitní matrace je základem pro zdravé spaní
Firmy z oboru
Postele a matrace
Článek byl zobrazen 48237 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Postele a matrace

Přivítejte jaro s matracemi GUMOTEX
Na kvalitě našeho spánku se podílí i správná matrace. Nákup opravdu kvalitní matrace proto stojí za uvážení, zvlášť nyní, kdy na mnoho lidí doléhá tzv. jarní únava. Spokojený spánek na kvalitních BIO matracích nyní poskytuje největší český výrobce v unikátní JARNÍ NABÍDCE, kdy nabízí dokonce dvě matrace za cenu jedné.

Sedací soupravy ke každodennímu spaní
Dávno jsou pryč doby, kdy sedačky sloužily pouze k jedinému účelu, a sice k sezení. Dnes již často potřebujeme, aby sedací souprava splňovala nejen účel občasného odpočinku, ale v případě potřeby se pohotově proměnila na pohodlnou postel a v neposlední řadě i reprezentovala náš interiér. Přesně takové a mnohé další velmi kvalitní sedačky nabízí Nábytek Alfa.

Matracové potahy s rostlinnými přídavky
Výběr matrací a potahů na matrace je na trhu opravdu široký, ale rozdíly mezi nimi jsou značné. Soustředit se můžete nejen na kvalitu a cenu, ale také na zdravotní hledisko, případně na novinky a speciality, která vám spánek ještě více zpříjemní. Jendou z nich jsou potahy na matrace s rostlinnými přídavky.

Dva na jedné posteli
Není nic krásnějšího než pohodlný spánek ve dvou. Bohužel pro velkou část partnerských dvojic je stále tato představa pouhým a nedostižitelným snem. Podívejme se, jak vybrat tu správnou postel, abychom se k němu alespoň trochu přiblížili.

Moderní nábytek z masivu v retro stylu SCANDIA
Nábytek z masivu je stále velmi oblíbený a může mít mnoho podob. Kromě rustikálních interiérů se tak stále častěji využívá i v moderních interiérech, interiérech v retro stylu, nebo při zařizování ve skandinávském stylu. Důraz je přitom vždy kladen na kvalitu a nadčasovost. Ne jinak je tomu i u nábytku SCANDIA.

Zdravé spaní 4. – Správný výběr matrace
V případě, že jste se rozhodli investovat do nové matrace, rozhodně její výběr nijak neuspěchejte. Kvalitní matrace vás totiž zbaví bolestí zad, problémů s oteklýma nohama i ucpaným nosem. Bude ji využívat dennodenně po dobu klidně i 15 let, proto se na ní rozhodně nevyplatí šetřit. Jak ale vybrat tu pravou?

Čalouněná postel nebo postel z masivu? Přednosti a zápory
Zařizujete si ložnici a stojíte před rozhodnutím, jakou postel si pořídit? Vybíráte mezi čalouněnou postelí a postelí z masivu, ale nevíte, která je lepší? Pak zvažte klady a zápory obou možností a podle toho se rozhodněte. Že je neznáte? Pak čtěte dál. Pomůžeme vám objevit rozdíly a zvolit tu nejlepší variantu.

Vše pro zdravý a komfortní spánek
Spánek je nedílnou součástí života každého. Bez řádného odpočinku nemůže žádný organismus správně fungovat. Člověk by měl denně spát minimálně osm hodin. Stejně důležitá jako délka je však i kvalita spánku. Mnoho lidí se probouzí s pocitem vyčerpání, zablokovaným krkem či zády či s bolestmi v různých částech těla. Pokud ráno vstáváte podobně, na vině je vaše postel!