Obývací pokoj podle feng – šuej
24.07.2012
Obývací pokoj je jednou z nejfrekventovanějších místností v domácnosti. Nejenže zde odpočíváme při sledování televize nebo čtení knihy, ale také se zde setkáváme s rodinou a přáteli, hrajeme společenské hry a provozujeme celou řadu dalších aktivit. Aby vám ve vašem obýváku bylo dobře za všech okolností, zařiďte jej podle učení feng – šuej.
Pokud se necítíte v obývacím pokoji dobře a nemáte k tomu zjevnou příčinu, je téměř jisté, že vaším domovem proudí špatná životní energie. Někdy pro vyřešení problému stačí přesunout nábytek, změnit doplňky nebo osvětlení. Abyste vytvořili v obývacím pokoji správné prostředí a začali plně využívat jeho energii, k tomu je potřeba vycházet ze dvou základních skutečností. Těmi jsou energie získávaná ze členů rodiny, především z těch, kteří tráví v obývacím pokoji většinu času a pak také otázka hlavní funkce obývacího pokoje.
V první řadě je však potřeba myslet na to, že obývák musí být čistý a uklizený. Jedině tak dosáhnete potřebné harmonie. Také byste neměli příliš šetřit na jeho vybavení, doporučuje se nakupovat kvalitní přírodní materiály. Filosofie feng – šuej vychází ale především z toho, že by prostor měl být vzdušný, nábytku tam proto nemusí být mnoho. Nábytek i nejrůznější doplňky by měly mít oblé hrany, aby mohla energie volně proudit.
Hvězdy pomohou
U jednotlivých členů rodiny je třeba vycházet z jejich „astrotypů“, které ukážou, jak jsou na tom s energiemi jin a jang. Dozvíme se díky nim, jaké energie dělají konkrétnímu člověku dobře a které ho naopak vyčerpávají. Astrotypy dělí lidi podle jejich aktivních a pasivních energií (jin a jang), podle pěti elementů (dřevo, oheň, země, kov a voda) a podle zvěrokruhu (12 zvířat – krysa, buvol, tygr, zajíc, drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes a vepř). Kombinací všech těchto elementů je možné získat podrobné informace o energiích každého člena rodiny.
Jakmile zjistíte, jaké energie převažují u těch členů rodiny, kteří se v obývacím pokoji nejčastěji scházejí, tu poté musíte v daném prostoru posilnit. V případě, že bude převažovat energie jangová, tedy aktivní a navíc bude podpořena elementem dřeva a ohně, měli byste z vašeho obýváku vytvořit spíše společenskou místnost než místnost pro odpočinek a povalování se na gauči. Pokud ovšem převažuje energie jinová, tedy pasivní, podpořená energií kovu či vody, pak je třeba energie obývacího pokoje tlumit, protože se dá očekávat, že takováto rodina bude chtít obývák užívat hlavně k odpočinku. Někdy ovšem nemusíte složitě pátrat po astrotypu konkrétního člena rodiny, sami dokážete odhadnout, kdo je spíše pasivní a kdo aktivnější typ.
Barvy podle energií
Podle toho, jaké energie chceme v obývacím pokoji podpořit, volíme také barvy. Aktivní energie dodáme výraznějšími barvami a otevřeností prostoru. Je potřeba místnost dostatečně prosvětlit, je proto dobré, když je vybavena více okny. Aktivní obývací pokoj nesmí být zastavěn mnoha kusy nábytku, nábytek by měl být lehčí, světlejší a celkově by měl prostor působit vzdušným dojmem. Osvětlení je dobré volit spíše centrální a určitá místa v pokoji doplnit bodovými světly.
Odpočinkové energie docílíte tlumenými barvami a uzavřením prostoru. Barvy je vždy potřeba kombinovat s citem a volit je také s ohledem na stáří obyvatele domu nebo bytu. Uklidňujícími kombinacemi jsou tedy bílá-žlutá, zelená-modrá, oranžová-krémová nebo třeba hnědá-krémová. Zde je vhodné mít okna opatřená záclonami, závěsy či žaluziemi. Můžete zde využít také větších kusů nábytku, který může být mohutnější, těžší a může zabírat více prostoru. Osvětlení je vhodné zvolit spíše lokální, bodové, než jedno hlavní, centrální.
Sedačka je základ
Obývací pokoj má funkci společenskou, je to místnost určená pro setkávání rodin, přátel, ale také místnost, kde si chceme odpočinout po náročném dni například sledováním televize, nebo čtením knihy. V případě, že chcete mít z obýváku společenskou místnost, musí umět pojmout větší počet lidí. Je třeba zde počítat s větším prostorem pro sezení, tedy vybavit pokoj sedací soupravou, křesly, konferenčním stolkem a podobnými věcmi. Sezení by nemělo být příliš měkké a pohodlné, ale spíše funkční. Na sedačce by se vám mělo nejen dobře sedět, ale také jíst a pít. Možnost pohodlného lenošení zde není nutná.
Obývák jakožto místnost odpočinková, by měl být především pohodlný, útulný a působit zabydleně. Na prvním místě je zde pohodlní a reprezentace může jít stranou. Sedací souprava by měla umožňovat pohodlné sezení i ležení. Osvětlení vybíráme bodové, hodí se lampička na čtení a intimní nasvícení prostoru.
Zeď mějte za zády
Sedací soupravu je ve společenském i odpočinkovém obýváku podle feng – šuej vždy třeba umístit tak, aby nikdo neseděl zády ke dveřím. Tato poloha totiž v mnoha lidech vzbuzuje pocit nejistoty a vaši hosté nebo rodinní příslušníci by se necítili v sedačce dobře. Sezení by tak mělo být umístěno zády ke zdi. Ze sedací soupravy byste měli vidět na vchod do obývacího pokoje a to alespoň v úhlu 45˚. Po levé straně sedačky by se měl nacházet nábytek a další doplňky, které jsou vyšší než ty po pravé straně. Nalevo tedy můžete umístit vyšší skříňky, knihovny, stojaté lampy a další vybavení, napravo pak mohou stát komody, stolečky, nižší skřínky či stolní lampa. Hlavní stůl by neměl být postaven přímo proti dveřím a měl by být udržován v čistotě. Nad sedačkou by nemělo vidět nic těžkého a nijak výrazného. Pocit, že vám visí nad hlavou polička s těžkými květináči, není zrovna příjemná a vy byste měli neustále pocit, že něco může spadnout na hlavu.
Vaše sny mějte na očích
Před sedací soupravou je dobré si vytvořit tzv. fénixe, což je nějaký symbol vaší budoucnosti. Tím je myšleno, že byste si před sebe měli dát nějaký obrázek, symbol nebo jiné ztvárnění toho, čeho chcete v budoucnosti dosáhnout. Pokud bydlíte sami, měla by to být nějaká pozitivní vize vaší budoucnosti, pokud žijete již s rodinou, měl by to být nějaký rodinný sen – třeba nový dům. Takovýto fénix je pro domácnost velice důležitý, neustále vám totiž připomíná, kam se ubírá váš život. V případě, že fénix chybí, člověk může propadat pocitu, že je jeho život bez budoucnosti a neubírá se žádným směrem. Jediné, čeho tak dosáhneme, je pocit, že nám v životě nic nevychází.
Pozor na doplňky
Při zařizování obývacího pokoje podle učení feng-šuej je třeba dávat pozor na to, co si do něj umisťujete. Vše, co sem umístíte, vlastně aktivujete. Dobře si proto rozmyslete, jaké doplňky, ozdoby a dekorace si do obýváku dáte. Jestli to budou umělecké předměty, jako obrazy nebo sošky, nebo jen suvenýry dovezené z cest. Zásadou je umisťovat do tohoto prostoru vždy jen takové věci, které chcete, aby se vám momentálně v životě aktivně projevovaly. Naopak vše, čemu se chcete vyhnout, z obývacího pokoje bez milosti odstraňte. Vhodnými doplňky jsou fotografie zachycující šťastné chvilky s rodinou, přáteli nebo milovanou osobou. Tok energií můžete podpořit živými rostlinami, naopak suché rostliny se tradiční filozofii příliš nezamlouvají.
- jap -
Foto: Nábytek Torrimex, Inmagine.com
Související články
Ložnice podle feng-šuej
Dětský pokoj podle feng – šuej
Kuchyně podle feng-šuej
Pracovna podle feng-šuej je tajemství vedoucí k úspěchu
Feng šuej a zahrada
Feng-šuej a světlo
Spokojený domov s feng-šuej
Seriál Barvy v bytě
Článek byl zobrazen 53302 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Nábytek

Proč si nechat vyrobit nábytek na zakázku?
Také jste už prošli spoustu obchodů a marně hledáte ten pravý nábytek pro váš interiér? Nepasuje tvarem, nebo se vám nelíbí jeho design? V takových případech je nejlepší nechat si vyrobit nábytek na míru, který bude přesně odpovídat vašim požadavkům. Zakázkovou výrobou nábytku od klasiky po modernu se zabývá firma directinterior®.

Interiér bytu v Brně
Naší další společnou prací s designerkou Dášou Kabátovou bylo zařízení bytu pro mladé manžele v Brně. Kuchyně s obývacím prostorem a pracovním koutem, ložnice s šatnou a zařízení předsíně. Lehký styl spojený s maximální účelností, ladění do přírodních tónů s důrazem na kombinaci různých materiálů.

Šifonér neboli komoda s šuplíčky na cokoliv
Pokud toužíte mít doma originální kus nábytku, který je nejen hezký na pohled, ale také velmi praktický, pořiďte si šifonér. Že vám slovo šifonér nic neříká? Možná vám bude bližší označení šatník, komoda či prádelník. Tento kus nábytku překonal veškeré módní vlny a pomalu se vrací do našich domácností.

Rozkládací pohovky a sedací soupravy
Sedací souprava je dnes neoddělitelnou součástí snad každého obývacího pokoje. Ne každý však ve svém bytě disponuje dostatkem místa, a tak se vedle estetičnosti hledí i na praktickou stránku a další možnosti využití. Není proto velkým překvapením, že co do popularity se rozkládací pohovky udržují na předních příčkách.

Ložnice podle feng-šuej
Ložnice je místností, kam si chodíme odpočinout po náročném dni, měla by tedy především navozovat pocit klidu, pohody a bezpečí. Je velmi intimním a osobním prostorem, kde začínáme i končíme každý den. Abychom se ve své ložnici cítili co nejlépe, je důležité ji vhodně uspořádat a barevně sladit, k tomu nám pomůže čínská nauka feng-šuej.

Lavice se vrací i do moderních domovů
Lavice, která se nejčastěji objevuje v kuchyni či jídelně, má mnoho výhod, ale také několik nevýhod. Před pořízením rohové či obyčejné lavice je potřeba uvážit, zda je lavice pro daný prostor a účel vhodná.

Blum – moderní showroom v nové budově
Po 25 letech úspěšného působení firmy Blum v ČR, vznikla potřeba zvětšit už nevyhovující předváděcí a školící prostory. Na místě původní budovy vyrostla ve spolupráci s architektonickým studiem Qarta nová moderní budova, která splňuje naše současné potřeby. V květnu bylo dokončeno vnitřní vybavení a mohli jsme pro vás otevřít.

Bydlení pro čahouny
Průměrná výška nejen české populace roste, a tak není problém se setkat s ženami vysokými 190 centimetrů a muži vyššími než dva metry. Výrobci zařízení interiérů na vysoké pamatují atypickými kusy nábytku. Na co by ale měli myslet sami dlouháni?