Pokoj pro školáka - při zařizování pamatujte na zóny, dostatek světla, úložné prostory a kvalitní spaní
24.01.2021
Pro prvňáčka i rostoucího školáka je třeba zajistit několik úprav dětského pokoje a přizpůsobit ho pro studium. Největší pozornost si zaslouží především pracovní stůl, správně vybraná židle, ale také světlo a úložné prostory. Podcenit byste neměli ale ani vhodnou postel, respektive matraci, protože k dobrým studijním výsledkům patří i kvalitní odpočinek.
Rozdělte pokoj do funkčních zón
Než se pustíte do výbavy či přestavby dětského pokoje, pamatujte na vymezení do několika zón. Kromě herní a spací část u školáka přibude také zóna na učení. Pokoj by tak měl mít ideálně tři hlavní části - na hraní, na spaní a na učení. Přičemž přihlédněte i k variantě, že důležitost a velikost zón na hraní a učení se může časem měnit. Z hlediska bezpečnosti pak nedávejte postel, křesla, gauče apod. pod okno, zpřístupnili byste jej tak dětem a mohl by jim hrozit pád z okna. Pozor dejte také na ostré rohy a hrany nábytku. Volte kvalitně zpracovaný a začištěný nábytek, aby se o něj především mladší děti nezranily.
Dostatek denního světla a výběr kvalitního osvětlení
Jedním z nejdůležitějších faktorů v dětském pokoji je osvětlení, a to jak denní, tak umělé. Velkou roli hraje v dětském pokoji především denní světlo, které je pro učení i práci nejpřirozenější. Využijte jej proto na maximum. Nejvhodnější variantou, pokud to místnost umožňuje, je umístit stůl pro školáka přímo k oknu. Kromě oken pak lze denní světlo do místnosti přivést například také pomocí světlovodů. Stejně jako na denním světle, pak záleží také na kvalitních žárovkách. Na umělém osvětlení v dětském pokoji nešetřete, zamezíte tím, aby si děti během hraní či učení kazily oči. Umělé světlo také pomůže s vymezením jednotlivých zón pokoje.
Nepodceňte výběr postele a matrace
Kvalita spánku je zásadní ve vývoji dítěte. Nepodceňujte proto výběr dětské postele ani matrace. Dětské tělo neustále roste, a proto vybírejte takovou matraci, která se přizpůsobí především dětské páteři. Pozor dávejte u vyšších matrací z visco pěny, kdy dochází k „uzavření“ těla na lůžku a zabránění přirozenému pohybu, proto nejsou pro děti a dospívající do 24 let věku z důvodu růstu a vývinu páteře vůbec vhodné. Přednost dejte raději přírodním materiálům, které jsou pro tělo nejpřirozenější, navíc jsou velmi odolné, takže je děti hned nezničí.
Pracovní stůl a židle
U pracovního stolu je kromě výšky, která by měla být cca 70 – 75 cm, důležité také jeho vhodné umístění v prostoru. Pokud to místnost umožňuje je vhodné jej umístit, co nejblíže oknu, kvůli dostatku denního světla. Zároveň je ale vhodné, aby dítě sedělo zády ke zdi. Pokud totiž sedí zády do prostoru, případně zády ke dveřím, vyvolává to v něm podvědomě neklid a zhoršuje se jeho soustředěnost.
Stejně důležitá je také správně zvolená židle. Ta by měla mít takovou velikost, aby na ní dítě při rovném sedu, kdy sedí na celé židli, nikoliv na okraji, dosáhlo pohodlně ploskami nohou na zem. „U malých školáků je v tomto případě možné pořídit tzv. rostoucí nábytek, který se přizpůsobuje jeho růstu a zajišťuje tak, aby měl po celou dobu studia odpovídající velikost nábytku. Takový má totiž vliv i na správný vývoj pohybového aparátu a usnadňuje dětem soustředění během učení,“ říká Barbora Burešová ze studia Mooden.
Úložné prostory v dětském pokoji
Samozřejmostí dětského pokoje by měl být také dostatek úložných prostor, a to nejen na hračky a oblečení, ale také na učení. Zázemí i prostory, kam si dítě může přehledně uložit své sešity, učebnice, knihy, ale i pracovní a psací potřeby a další pomůcky je pro studium velmi důležité. Kromě zásuvek v pracovním stole a polic u stolu, tak dobře poslouží i přídavný kontejner.
Přečtěte si také:
Vybíráme šatní skříň do dětského a studentského pokoje
Rostoucí židle a rostoucí stůl – základ dětského pokoje
Dětský pokoj a sektorový nábytek patří k sobě
Řešení pro malé dětské pokoje: patrová postel s úložným prostorem
Autor: Šárka Lachoutová ve spolupráci s firmou Mooden a Lightway
Foto: Mooden
Článek byl zobrazen 13279 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Dětské pokoje

Materiály a barvy - to nejlepší pro nejmenší
Fakt, že by naše děti měly dostat jen to nejlepší, je už naštěstí při zřizování dětského pokoje dostatečně zakořeněn. Než se pustíte do budování dětského království, nechejte si poradit, jaké materiály a barvy jsou pro tento prostor nejvhodnější.

Jak fungují dětské rostoucí stoly?
Za pár dnů je tady začátek školního roku, děti opět usednou do školních lavic a vrhnou se také na domácí přípravu. Pokud uvažujete nad novým pracovním koutkem pro školáka nebo máte doma prvňáčka, poradíme vám, proč vybrat dětem rostoucí stůl, jako ho správně nastavit, kdy upravit sklon pracovní desky a na jaké židli by dítě u stolu mělo sedět a proč.

Zdravý nábytek pro malé školáky
Bolí Vás záda? Asi se někde stala chyba… Chcete, aby záda nebolela časem i Vaše děti? Pokud ano, tak předejděte chybám, které rodiče často dělají: nenechte sedět děti na židlích pro dospělé a u stolu, který je pro ně vysoký! Pořiďte jim už nyní v pěti letech tzv. rostoucí židlí a rostoucí stůl, které s nimi porostou až do dospělosti. Finančně se to určitě vyplatí a z hlediska zdraví je to i prevence bolesti zad.

Správné sezení u psacího stolu je u školáků i předškoláků prevencí problémů se zády
Máte doma předškoláka a myslíte si, že věnovat pozornost správnému sezení u psacího stolu je zbytečné? Opak je pravdou! Dítě by si mělo už před nástupem do školy osvojit správné sezení, aby pro něj byl přechod do školních lavic co nejsnadnější. Jak tedy u dětí vypěstovat ty správné návyky a na co dát pozor? A jak moc záleží na (ne)vhodné židli a psacím stole?

Víte, jak by správně mělo sedět vaše dítě u psacího stolu a na čem?
Děti tráví sezením u psacího nebo počítačového stolu stále více času a čím jsou starší, tím se tato doba ještě více prodlužuje. Správné návyky, jak sedět u psacího stolu, by si dítě mělo osvojit už v předškolním věku. Vést bychom je k tomu měli my, rodiče, a pořídit dětem také odpovídající nábytek – kvalitní rostoucí židli a stůl.

Jakou židli a stůl do dětského pokoje?
Proč je vhodné sezení pro předškoláky a školáky důležité? Zdravý životní styl je tvořen řadou aspektů, mezi které patří nejen správné pohybové aktivity, ale i kvalita delšího sezení, kterému se v dnešní době nemůžeme vyhnout. Odborné požadavky na zdravé sezení jsou dnes již všeobecně známé, je však úloha rodičů, aby k nim při vybavování dětského pokoje přihlédli. Ideální je pořízení tohoto nábytku ještě před nástupem do základní školy.

Koberec nebo podlaha do dětského pokoje?
Podlaha v dětském pokoji představuje pro dítě vlastní svět pro hry, dovádění, ale i pohodlí pro odpočinkové aktivity. Málokteré dítě, kromě chvil strávených u počítače, pobývá většinu času u pracovního stolu. Každého jistě napadne, že koberec je měkčí a teplejší, a to se cení hlavně v ložnicích a dětských pokojích, kde často chodíme bosi.

Rostoucí postýlky využijí děti od narození až do 12 let
Dětská postýlka je naprostým základem při příchodu nového člena rodiny. Zpravidla v ní děti spí do 2 až 3 let věku, pak z ní jednoduše vyrostou a je třeba jim opatřit postel novou. Existují ale rostoucí postýlky, které lze snadno přestavět na větší postel a děti jí mohou dále využívat a pohodlně v ní spát ještě několik dalších let.