S kůží na trh ...
16.11.2009
Pravá kůže má v interiéru zastoupení od nepaměti - je to symbol kvality, pohodlí a přepychu. Ze svého tradičního uplatnění na sedacím nábytku se už dávno propracovala i na jiné kusy vybavení i na doplňky. Víte o ní skutečně všechno?
Pravá kůže byla vždy brána a využívána jako nejlepší materiál pro polstrovaný nábytek. I dnes je pro své přednosti - prodyšnost, elasticitu a odolnost proti opotřebení - vyhledávaným potahovým materiálem. A k jejím dobrým vlastnostem se počítá i to, že v průběhu času a díky používání získává „patinu“, která jí dodává punc individuality. Není ovšem kůže jako kůže, setkat se můžete s různými typy, s různými úpravami a s různým uplatněním.
PŮVOD KŮŽE
Přestože se můžete na trhu setkat s používáním kůží různých zvířat (najdete mj. kůži koňskou, zebří, dokonce rejnočí atd.), jsou to případy spíše ojedinělé, brané jako módní výstřelky a rozhodně nejsou použité na velkých plochách. Čalounické kůže totiž musejí mít tloušťku alespoň 1mm. A protože je zapotřebí, aby kůže měla také co největší plochu, měla by ideálně pocházet z velkého zvířete. Konečně musí být relativně snadno dostupná a její „těžba“ nesmí ohrozit rovnováhu v přírodě. Pro tyto důvody se nejčastěji používá useň hovězí. Ta totiž těmto podmínkám nejlépe vyhovuje - je to vedlejší produkt z masného zpracovatelského průmyslu, takže její použití neovlivňuje biologickou rovnováhu a mívá rozměr cca 4m2. (U sedacího nábytku obecně platí, že čím kvalitnější sedací souprava - tím větší části kůže jsou na ní použity. Jakmile uvidíte sedací soupravu, která má švy na područce nebo uprostřed sedáku, vězte, že se nejedná o estetiku, ale o úsporné řešení.)
Nejlepší usně jako suroviny pro další zpracování pocházejí ze zemí, kde se nejlépe zachází se skotem, to znamená z Německa, skandinávských zemí a Jižní Ameriky. Nejvyhlášenější koželužny jsou pak italské.
Z těch ojedinělých případů se můžete setkat např. s tzv. šagrénem - kůží rejnoka. Je to výjimečný materiál, který byl v Japonsku používán v 16. století ke zdobení mečů samurajských bojovníků. Později byl aristokraty požíván ke zdobení šperkovnic. Získává se z kůže rejnoka, žijícího v jihovýchodní Asii. Ve Francii se nazývá Galuchat, po šperkaři, který jej přinesl na dvůr Ludvíka XV. Znovuzrození zažil ve 20. letech, kdy jej začali k dekoracím používat architekti a designéři pro styl art deco a označovali jej pro jeho čistotu a jednoduchost za jeden z nejluxusnějších materiálů moderní doby.
PIGMENTOVÁ ÚPRAVA
Při výrobě především sedacího nábytku se používají různé druhy kůže, např. tzv. pigmentované výrobky. Jsou vyrobeny exkluzivními výrobními procesy, při nichž se ve finální fázi aplikují jemné částky pigmentu na povrch kůže nebo se používají speciální oleje či vosky. Tyto procesy vytvářejí na kůži zvláštní tónové efekty, které jí dávají přírodní transparentnost a činí ji podobnou ve všech ohledech s více ceněnými kůžemi. Pigmentovaný povrch může mít také nerovnosti, které jsou typickým přírodním znakem kůže, jako jsou zhojené jizvy,malé kousnutí hmyzu, vrásky, žíly a další drobné stopy, které příroda na kůži zanechala.
Kožené potahy z této skupiny jsou ceněny pro svou odolnost proti skvrnám, světlu i proti vytažení a hodí se do zatěžovaných míst. Snadno se navíc čistí a vyžadují minimální údržbu. Také jsou odolné proti změnám barevného odstínu působením světelného záření nebo stírání povrchové úpravy. Naproti tomu schopnost propouštět vlhkost je u nich omezená.
ANILINOVÉ USNĚ
U dalších typů kůží je největší předností právě jejich přirozený vzhled a dobré vlastnosti, které dodatečné úpravy materiálu nemění, mj.měkkost na omak a příjemný povrch. Tyto kůže jsou zatím bez úprav vybírány již ve vysoké kvalitě (proto patří mezi nejdražší) a v neopracovaném stavu jsou barveny v dřevěných sudech s vodou ředitelnými transparentními anilinovými barvami, v nichž zůstanou ponořeny až do získání požadovaného odstínu.
Každá kůže má vlastní historii a tato technika zpracování přírodní povrch kůže zachovává, přičemž dovoluje, aby z něj bylo možné vyčíst minulost podle přírodních známek, jež nese (již zmíněné jizvy, vrásky, žilkování...). Anilinové kůže díky přirozené pórovitosti lépe vstřebávají vlhkost, na druhou stranu jsou náročnější na údržbu.
SEMIANILINOVÉ KŮŽE
Velmi kvalitní jsou také kůže, které kromě minimálních úprav máčením v anilinových barvách podstupují i aplikaci malého množství transparentního a lesklého pigmentu, který nekryje přírodní charakteristiky povrchu, ale poskytuje jim ještě více ochrany oproti neopracovanému produktu a dodává odolnosti proti opotřebení a nehodám. Jedná se o polotransparentní úpravu povrchu, která kůži dodává i stejnoměrnější vzhled. Tyto usně nabízejí kombinaci měkkosti a příjemného pocitu na omak jako anilinové usně, ale s výhodami vyšší ochrany líce. Jsou rovněž světlostálé, i když stejně jako jiné kůže by trvalému slunečnímu svitu či tepelnému záření vystavovány být neměly.
ÚPRAVA BROUŠENÍM
Na trhu s interiérovým vybavením se ujaly rovněž usně mechanicky broušené. Vyrábějí se stejným postupem jako usně anilinové, přičemž v konečné fázi dochází k úpravě lícové (nubuky) či rubové (velury) strany broušením. To vytváří sametově hladký povrch, který je velmi příjemný na dotek a zároveň zlepšuje schopnost pohlcování či propouštění vlhkosti. Tento povrch rovněž časem dostává přirozenou patinu a na exponovaných místech přechází až do matného lesku. Nevýhoda broušených kůží ale spočívá v tom, že se jejich povrch téměř nedá udržet čistý, je vysoce náročný na údržbu a navíc je velmi citlivý na působení světelného záření - snadno mění odstín.
BARVENÍ A JINÉ ÚPRAVY
Usně se zpracovávají podle kvality suroviny - ty nejkvalitnější (s minimem defektů a jizev) jsou předurčeny pro minimální další zpracování mechanické i chemické. Vznikají z nich anilinové kůže, které mají vynikající prodyšnost, hebkost a trvanlivost - pozor, ta nesmí být zaměňována s odolností proti skvrnám a špíně! Méně kvalitní kůže, které vykazují na začátku procesu příliš mnoho vad, jsou pak předurčeny pro mechanické zbroušení a chemické probarvení. Z takových usní vznikají pastelově probarvené kůže, které na sobě mají obvykle i impregnaci proti skvrnám. Hodí se pro použití do domácností zatížených aktivitou domácích mazlíčků anebo malých dětí a bývají cenově nejdostupnější.
Podstatné u „barevných“ usní je, aby to byly kůže máčené v barevné lázni. Existují totiž i kůže stříkané, ale u těch bývá barva nestálá. Pozor zároveň na usně, u nichž prodejce nedokáže určit zemi původu koželužny - díky různým chemickým čarováním některých neevropských „no name“ výrobců se na trh dostaly zdravotně závadné produkty.
MAČKANÁ KŮŽE
Přestože kůže jako materiál obecně trendům spíše nepodléhá, občas se nějaká „novinka“ či „trendy“ výrobek objeví. V současnosti je to mačkaná kůže. Jakékoliv vzory na kůži se získávají ražbou a mechanickými lisy. U těch nejlevnějších kůží se někdy touto úpravou zakrývají defekty. Taková kůže pak paradoxně na první pohled vypadá velmi dobře, neboť má pravidelné „zrno“, i když znalci ji neocení, neboť postrádá přírodní kouzlo. Naopak u těch nejlepších kůží se jejich estetická hodnota může ještě zvýšit ražbou vzorů, které nicméně nezakrývají celou plochu a z celku je patrné, že se jedná o vynikající materiál.
KŮŽE SE SRSTÍ
Kromě klasických kůží, případně kůží barvených či se vzory se nejen na sedacím nábytku můžete setkat s usní se srstí. Ta je velmi efektní, přesto je používána poměrně zřídka, neboť je na dotek nepohodlná a nepraktická, což je u sedacího nábytku důležité. Hodí se proto spíše na plochy, které „rozbíjejí“ velké kompozice sedacích souprav -taburety, křesílka apod. Zřejmě nezapomenutelné použití usně se srstí, které se zapsalo do historie, najdete na jedné z ikon světového designu - křesílku Chaise Longue od návrháře Le Corbusiera. Dnes ji můžete potkat také v podobě předložek na zem, větších či menších koberců.
SPRÁVNÁ PÉČE O KŮŽI
Pravidelně ji oprašujte suchou, měkkou a čistou látkou. Nikdy nelijte vodu nebo jinou tekutinu včetně čisticích prostředků přímo na kůži. Napřed je nalijte na suchou,měkkou a čistou látku a poté čistěte kůži. Pokud se sedačka namočí, nepoužívejte vysoušeč na vlasy, ale kuchyňský papír nebo suchou látku - netlačte! Používejte speciální přípravky na kůže, tj. čistič na pravidelnou údržbu a krém na ošetření. Dodržujte předepsanou vzdálenost kožených výrobků od zdrojů tepla.
TRVANLIVOST KOŽENÉHO POTAHU NESMÍ BÝT ZAMĚŇOVÁNA S ODOLNOSTÍ PROTI ŠPÍNĚ.
Víte, že...?
Výrobky přicházející do styku s lidskou pokožkou, tedy i kožený nábytek, musí splňovat základní hygienická kritéria? K vlastnostem podepisujícím se na kvalitě patří povolené množství volných, zdraví škodlivých látek v usni, které se laboratorně kontroluje, ale také např. schopnost vstřebávat vlhkost a zároveň vysychat? Pro kontrolu užitných vlastností jednotlivých druhů kůží platí evropská norma.
Články s podobnou tématikou
Sedací nábytek z umělé kůže
Koženou, nebo látkovou?
Potahové látky na sedací soupravy
Kožené sedací soupravy nestárnou
Článek byl zobrazen 23840 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Nábytek

Péče a údržba ratanového nábytku
Nábytek z ratanu je pružný a pevný, dobře se kombinuje s kovem či sklem a interiéru dodá punc útulnosti a neotřelého vzhledu. Často se ratanový nábytek používá i na venkovní terasy či na zahradu, kde se vlastnosti přírodního materiálu mohou projevit méně příjemně. Víte jak s ratanovým nábytkem zacházet, aby vydržel dlouho pěkný?

Moderní trendy v designu českého nábytku
V posledních letech prošel design českého nábytku transformačním vývojem, který vítá moderní styly, ale zároveň udržuje pevné spojení s tradičním řemeslným dědictvím. Dovolte nám nahlédnout do klíčových aspektů, které formují současný obraz českého nábytku.

Rozkládací a výsuvné postele aneb instantní spaní
Pokud jste majitelem malého bytu, určitě se snažíte ušetřit každý volný centimetr a vybíráte pouze takový nábytek, který nebude zabírat příliš místa. Jak ale vyřešit spaní, abychom nemuseli omezovat své pohodlí a potřeby? Řešení nabízí rozkládací nebo výsuvné postele, které kromě lůžka navíc dokážou elegantně schovat peřiny, polštáře a řadu dalších věcí.

Komoda – funkční kus nábytku nebo osobitý solitér?
Komoda coby praktický nábytkový díl je běžnou součástí ložnicových sestav, dětských a obývacích pokojů i domácích pracoven. Uložit do ní lze cokoliv. Při výběru komody se nemusíte držet zpátky a vše nakupovat v jednom stylu. Naopak, komoda může být naprostým solitérem, který vybočuje a poutá pozornost.

Nábytek od českých výrobců pod jednou střechou
Nábytek českých výrobců je stále populárnější pro jeho vynikající kvalitu a dostupnou cenu. Obchodní dům CČN – Centrum českého nábytku se rozhodl spojit přední české výrobce a nabídnout jejich výrobky a služby pod jednou střechou. Najít zde můžete výroby firem TON, Domestav, Jech, Dřevostav, Pelc kuchyně, Dudinger nebo Stylový nábytek ASTO. Pořídit si nábytek od renomovaného českého výrobce má hned několik výhod.

Zakázková výroba pro náročné dle receptur starých mistrů
Dřevo jako jeden z nejstarších přírodních produktů, který lidé využívají pro své bydlení, neztrácí svůj význam ani dnes, kdy máme k dispozici řadu zajímavých moderních materiálů. Důvodem jsou právě tak jeho přirozené užitné vlastnosti, jako jeho nenapodobitelná krása, kterou mu propůjčila příroda a kterou se člověk různými způsoby zpracování naučil podtrhnout.

Axin Trading - ratanový nábytek v zimních zahradách a obývacích pokojích
Chtěli byste si do vašeho obývacího pokoje nebo zimní zahrady pořídit opravdu luxusní a pohodlnou sedací soupravu? Nechte se okouzlit ratanovým nábytkem, který svým vzhledem i kvalitou dokáže konkurovat klasickému sedacímu nábytku a stane se dokonalým designovým prvkem vašeho interiéru.

Jak vybavit stylově interiér? Stylovým nábytkem z masivu
Nábytek z masivu má své neopakovatelné kouzlo, vůni a kresbu. Může mít mnoho podob od stylu moderního, až po nábytek selský neboli rustikální. A pro romantické duše je většinou volbou číslo 1. Máme pro vás pár tipů na selský nábytek z různých dřevin na chalupu i do městského bytu.