Zahradní květiny - Narcis

1.3.2006

Přestože na mnoha místech republiky ještě leží silná vrstva sněhu, jaro už na sebe nenechá dlouho čekat. Jedněmi z prvních poslů blížícího se konce zimy jsou určitě narcisy, oblíbené dlouholeté květiny, které svou jasně žlutou barvou rozzáří nejednu zahradu.

Název pro tuto květinu vznikl v řecké mytologii. Narcis byl mladý pohledný muž, který miloval sám sebe, respektive odraz své tváře, kterou si tak dlouho prohlížel ve vodní hladině, až se proměnil v květinu.

Křížením narcisů, které pocházejí z oblasti Středomoří, vzniklo zejména díky nizozemským a britským zahradníkům více než deset tisíc odrůd. Toto nepřeberné množství se však dá rozdělit do dvanácti základních kategorií, které nesou názvy jako Trubkovité, Plnokvěté či Velkokorunné a Malokorunné narcisy podle typu květu, okvětních lístků a dalších poznávacích znaků.

Některé narcisy jsou drobnější a dorůstají se výšky ani ne deseti centimetrů a hodí se i pro pěstování v květináči, jiné jsou vysoké přes půl metru. Všechny narcisy však spojují odstíny krémově bílé až žluté barvy na podobně stavěných květech, které se skládají z okvětí a pakorunky, jejíž délka a zabarvení se mohou lišit podle odrůdy. Listy jsou dlouhé, úzké a špičaté a stvoly, které nesou většinou jeden a výjimečně i více květů, jsou duté.

Narcisy jsou dlouholeté rostliny, které můžeme na záhonu nechat několik let. Přezimují totiž pomocí podzemních cibulí, přičemž během tří až čtyř let se z jedné cibule vyvine rozsáhlý trs rostlin. Cibule je možné po uvadnutí lodyhy i sklidit a uložit do podzimu na tmavém a chladném místě. Rostlina kvete podle odrůdy během března až května a cibule se vysazuje na přelomu září a října do hloubky dvojnásobné výšky cibule.

Důležité je vědět, že celá rostlina je prudce jedovatá, nejvíce jedovatých alkaloidů obsahuje právě cibule. Při pozření dochází k silnému zvracení a průjmu. Proto pokud máte malé děti, je vhodné umístit narcisy do zahrady na odlehlejší, hůře dostupné místo. Také při kombinaci řezaných narcisů s jinými rostlinami ve váze je třeba dát si pozor. Jedovaté látky některým rostlinám mohou vadit.

Narcisy jsou poměrně odolné rostliny, které nezřídka můžeme najít nepěstované také podél lesů či dokonce na skládkách. Rostou tedy v téměř jakékoliv půdě, nejlépe jim však svědčí středně těžká vlhčí zemina. Narcisy mají rády polostín a jemně slunečné místo, ne však přímé slunce. Na zimu je vhodné přikrýt rostliny rašelinou.

Autor: efa

Náš tip

Ultralehký profesionální vysoušeč vlasů SOGO s BLDC motorem a ionizátorem

Akce! Sprchový kout Arttec s vysokou vaničkou - snadná instalace, prodloužená záruka na 5 let

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Posuvné terasy Slide Wood - dokonale funkční zakrytí bazénu, jezírka, vířivky nebo swim spa

Velkoformátová dlažba Citytop XL kombi pro přirozenou eleganci - decentní odstíny dokonale ladí s okolím

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Reklama

Top články o bydlení

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu