Pokojové rostliny IV. - Kroton
05.05.2005
Pravděpodobně nejbarevnější pokojovou rostlinou v našich klimatických podmínkách je kroton neboli obojan (Codiaeum variegatum). Květina, jejíž tuhé listy hýří od zelené přes žlutou, oranžovou až po červenou a hnědou, vám bude doma po celý rok evokovat podzim.
Kroton pochází z Asie, konkrétně z Malajsie a jihovýchodní Indie, odkud k nám byl poprvé přivezen v polovině 19. století. Během sto padesáti let se stal oblíbenou pokojovou rostlinou, a to i přes jeho poměrně náročné pěstování.
Na první pohled kroton se svými kožovitými "dubovými" listy a tuhým kmínkem vypadá jako "bytelná" rostlina, které jen tak něco neublíží - nenechte se však zmást. Tato kytka toho totiž potřebuje mnohem více, než si myslíte. Minimálně proto, aby zůstala krásně barevná a neopadaly jí listy.
Kroton má rád teplo, slunce a vlhkost, naopak špatně snáší zimu, výkyvy teplot, průvan a plyn. Důležité je zajistit mu dostatek vláhy, zejména v létě (v zimě spíše méně), a to vždy odstátou vodou. V letních měsících přidejte do zálivky jednou za 14 dní hnojení, v zimě jednou měsíčně. Doporučuje se každý den jej orosit, zároveň mu však dopřát dostatek slunečních paprsků, nikoliv však přímých, které by mu mohly spálit listy.
Při nedostatku světla a vlhkosti vzduchu se stává, že kroton vybledne, shazuje spodní listy a ty nové zůstávají pouze zelené. Proto se snažte vytvořit pro něj ideální podmínky a pěstovat jej ve stálé teplotě mezi 15 v zimě a 23 stupni Celsia v létě. Vedle hýření barvami vás možná odmění nadměrným růstem (může dorůst až do metru a půl výšky) nebo dokonce i květem - tento úkaz je však spíše ojedinělý.
Příliš často rostlinu nepřesazujte, nedělá jí to dobře, doporučuje se přesadit ji maximálně jednou za dva roky, a to do ne moc velkého květináče. Množit se tato rostlina dá na jaře vrcholovými stonkovými řízky, je však potřeba zajistit jí teplotu okolo 23 až 25 stupňů Celsia. Při ořezu dávejte pozor zejména na sliznice, šťáva v rostlině je totiž jedovatá.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Pokojové rostliny III. - Spatifylum neboli Lopatkovec
Pokojové rostliny II. - Dracena
Pokojové rostliny I. - Ibišek
Sukulenty
Článek byl zobrazen 33519 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Oživte váš interiér i terasu podzimními dekoracemi z bobulí
Podzim je plný barev. Barev všelijakých odstínů, které nám ukazuje sama příroda na nejrůznějších listech, plodech a bobulích. Tak proč si trochu té podzimní krásy nevzít domů? Stačí vyrazit na procházku do lesa, na trh nebo nejbližšího květinářství. Uvidíte, jak krásně si těmito jednoduchými doplňky prozáříte interiér.
Jak se zbavit slimáků na zahradě?
Zahrádkáři z nich šílí. Jsou všude a sežerou, co najdou. Řeč je o slimácích – malých slizkých tvorech, kteří dokážou každému zahrádkáři pěkně znepříjemnit život. Bohužel, realita je taková, že se jich úplně zbavit nedá, proto můžeme jen redukovat jejich počty. Důležité je se nevzdat! Který způsob je nejúčinnější? Jaké jsou osvědčené metody boje se slimáky?
Pěstujeme okrasné trávy
Trávy nejsou jen nenápadné rostliny tvořící trávník, mohou být i velmi zajímavým prvkem zahradní architektury. Najdeme mezi nimi drobné jednoleté druhy vhodné do květinových aranžmá, ale také zajímavé druhy, které se uplatní jako atraktivní solitéry.
Pěstujeme pokojový ibišek - vyhněte se nejčastějším chybám
Velmi oblíbenou pokojovou květinou je ibišek čínský neboli čínská růže. Lidé jej mají v oblibě zejména pro jeho nenáročnost a dlouhověkost, ale i díky snadnému rozmnožování a nádhernému květu.
Vistárie neboli modrý déšť
Za nejkrásnější popínavou liánu, kterou by si přál mít na zahradě snad každý pěstitel, je považována vistárie, někdy též nazývaná „modrý déšť“. Tato romanticky působící, bohatě kvetoucí a také krásně vonící rostlina má v sobě jakési kouzlo starých časů. Dokáže tak v zahradě navodit jedinečnou atmosféru a dodat šmrnc jinak nevzhledné fasádě domu.
Jak správně založit kompost?
Kompost je základní prostředek pro zlepšení kvality půdy a vytvořit si kvalitní kompost z domácího bioodpadu můžete na zahradě i na balkóně. Založení kompostu je zdánlivě jednoduché – je však nutné dodržovat základní pravidla a vědět, co do kompostu nepatří.
Kompostováním přeměníte bioodpad na kvalitní přírodní hnojivo
Domácnost i zahrada jsou zdrojem velkého množství bioodpadu. Ten je možné buď vyhazovat do speciální popelnice, nebo ho ekologicky kompostováním přeměňovat na kvalitní hnojivo pro další využití na zahradě. Pro zrychlení zrání kompostu nebo při kompostování hůře rozložitelného materiálu, jako tráva či větve, doporučují odborníci použít ekologické urychlovače a termokompostéry.
Jarní výsev zeleniny
Zima sice ještě zdaleka není za námi, ale začátek března je i přesto ideální dobou na předpěstování první jarní zeleniny. Pokud si tedy chcete co nejdříve dopřávat čerstvé vitamíny z vlastní zahrádky, neměli byste otálet a do jarního výsevu se co nejdříve pustit.