Pokojové rostliny VI. - Juka
21.05.2005
Chtěli byste doma pěstovat palmu? Pak si pořiďte juku. Tato rostlina s hnědošedým kmínkem, z něhož vyrůstají růžice s dlouhými špičatými listy (dá se však pěstovat i jako růžice přímo zasazená v substrátu), je dlouhodobou pokojovou rostlinou. Ale jen pokud se o ni dobře staráte.
Nejrozšířenějším druhem pěstovaným v našich domácnostech je Yucca elephantipes, která se k nám přiváží ze Střední a Jižní Ameriky, konkrétně z Mexika a Guatemaly. Tady se, ve svých přirozených podmínkách, dorůstá výšky až okolo deseti metrů. Nebojte se však, že by vám takový obr vyrostl i doma, naopak. Do výšky vám už zakoupená juka šplhat nebude, proto kupujte takovou velikost, po jaké toužíte. Rozrůst se vám, respektive její listy, mohou maximálně do šířky.
Juka vyžaduje narozdíl od mnohých jiných rostlin hodně světla a přímé slunce. V horku ji ale uchovávat nemusíte, vyhovuje jí běžná pokojová teplota (v létě miluje i balkony a terasy), v zimě snese i pouhých 10 stupňů Celsia. Podle ročního období dávkujeme i zálivku, v létě vydatněji, v zimě méně.
Při přelévání dochází k uhnívání kořenů, které způsobují vyhnití kmínku. Při vysušení substrátu zase může dojít ke hnědnutí a opadání listů. V obzvláště horkých dnech rosíme, jinak to není potřeba. V zimě hnojíme jednou za měsíc, v létě pak dvakrát častěji.
Přesazovat je vhodné jednou za dva roky na jaře, a to u mladších květin, u starších juk stačí pouze vyměnit vrchní vrstvu substrátu v květináči. Rozmnožit juku se můžeme pokusit i doma, ne vždy se to však podaří a je vhodnější svěřit množení, které se děje buď oddělením růžic nebo částí kmínku, profesionálům. Také květu, které se podobají květům kaštanu, se v domácích podmínkách nejspíš nedočkáte.
Jukám hrozí některé choroby, jednak je to sviluška, pokud pěstujeme rostlinu v příliš suchém vzduchu, dále pak hrozí šedá plíseň a v neposlední řadě někteří škůdci jako vlnatka nebo štítenka.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Pokojové rostliny V. - Monstera
Pokojové rostliny IV. - Kroton
Pokojové rostliny III. - Spatifylum neboli Lopatkovec
Pokojové rostliny II. - Dracena
Pokojové rostliny I. - Ibišek
Článek byl zobrazen 34494 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Vysadit exotické dřeviny do zahrady nebo ne?
Co je pro jednoho člověka exotikou, druhý považuje za obyčejné křoví, které u nás roste kdekoli v parku. Omyl, vážení. Všechny stromy a keře u nás nerostou odjakživa, protože spoustu cizokrajných dřevin přivezli zámečtí zahradníci do parků šlechtických sídel.
Jak se zbavit mechu a plevele v zámkové dlažbě?
Vaše zámková dlažba bude neustále v kondici a plně funkční, pokud se jí budete věnovat. Potřebuje zkrátka údržbu, ať už v létě nebo v zimě. Ošetřená dlažba má několikanásobně vyšší životnost a při pravidelném ošetřování se sníží i náklady na její údržbu. Neudržovaná dlažba zarůstá plevelem a mechem, a v zimě díky náročným povětrnostním podmínkách přibude ztráta barvy a často i tvaru. Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak zámkovou dlažbu udržovat, aby stále dobře vypadala a byla plně funkční.
Jak pečovat v zimě o pokojové rostliny
Znáte to, celý rok se o vaše rostlinky v bytě pečlivě staráte, ony vám za to krásně rostou, kvetou a dělají radost. Pak ale přijde zima a všechno je špatně. I když jim věnujete stejnou pozornost jako jindy, začínají vadnout a viditelně ztrácí na zdraví i kráse. Čím je to způsobeno? Co musíme udělat proto, aby nám prospívaly i přes zimu?
Jak postupovat při pěstování rododendronů?
Bez nadsázky můžeme říci, že rododendrony jsou nejvýraznějšími jarními dřevinami. Jsou oblíbené zejména pro velké květy, které se na keři objevují na jaře, ale i pro barevnou škálu, kterou nabízejí. Typickými barvami jsou červené a růžové odstíny. Vzrůstem jsou velmi variabilní, od nejmenších druhů vhodných do skalky až po solitérní a skupinové výsadby.
Je libo masožravou rostlinu?
Film Adéla ještě nevečeřela v nás všech patrně zanechal dojem, že masožravé rostliny jsou nebezpečná monstra, se kterými si zahrává jen dobrodruh. Realita je poněkud odlišná a pěstování masožravek je velmi zajímavým a krásným koníčkem.
Pěstujeme netradiční druhy ovoce
Mít něco úplně jiného než běžné pokojové rostliny nebo ovocné stromky na zahradě už dávno není tak neobvyklým jevem. Zahradnické podniky neustále rozšiřují nabídku o další dosud nepěstované druhy exotických nebo zcela u nás neznámých rostlin. Pokud se jedná o ovocné druhy, snadno si vyberete rostliny, které nejenže překrásně kvetou, ale dávají i chutné a atraktivní plody po celý rok.
Zimní práce na zahrádce
Únor je stejně jako leden ještě zimním měsícem, kdy příroda jen odpočívá a vše bývá v zajetí ledu a sněhu. Přesto je tento měsíc pro všechny pěstitele a zahrádkáře signálem, že je třeba přestat lenošit a připravit se na první práce. I když se to nezdá, během února již začíná zahradní sezóna a tak bychom měli na zahrádce stihnout udělat spoustu věcí.
Zatočte se smutnicemi v interiéru jednou provždy!
Pokud vám doma kolem květináčů s pokojovkami poletují malé černé mušky ve velkých hejnech, jsou to smutnice. Jak se k vám dostaly a hlavně jak se jich zbavit? Nezoufejte, řešením je kapalné hnojivo FLORIA, které chrání rostliny i proti smutnicím.