Adventní věnce tentokrát netradičně
24.11.2010
Vánoční čas má své tajemné a neopakovatelné kouzlo, které si již tradičně umocňujeme vánoční výzdobou, které vévodí adventní věnec. Vyzkoušejte si letos adventní věnec trošku netradičně.
Čas Vánoc je pro většinu z nás tím nejkrásnějším obdobím v roce. Časem, kdy se scházíme se svými blízkými, kdy se zastavíme a ohlédneme se za uplynulým rokem, bilancujeme, užíváme si pohádek, cukroví a rozzářených dětských očí pod rozsvíceným vánočním stromkem.
Něco málo z historie
Historie adventních věnců sahá až do dob před příchodem křesťanství. Tehdy nešlo o klasické adventní věnce, tak jak je známe dnes, ale i tak lidé v zimních měsících využívali k výzdobě svých domovů zelené rostliny a svíčky, coby protiklad k okolní pošmourné a nevlídné, ke spánku uložené krajině. Za autora adventního věnce v podobě, v jaké jej známe dnes je považován Johann Heinrich Wichern, který jako první použil k výzdobě útulku pro chudé děti v Hamburku, jež se nemohly dočkat Štědrého dne a neustále se vyptávaly, kdy už přijde, věnec zavěšený ze stropu a na něm bylo třiadvacet svící. Devatenáct jich bylo malých červených, a čtyři větší bílé, ty se zapalovaly vždy v neděli. Tento zvyk, který pochází z roku 1839, se velmi rychle rozšířil do okolních zemí i k nám, ovšem svíce postupně ubývaly, až na věnci zůstaly pouze čtyři symbolizující čtyři neděle před Štědrým dnem. V některých částech světa se používá ještě pátá svíčka uprostřed věnce, která se zapaluje až na samotný Štědrý den.
Tradiční barvou adventního věnce byla zelená a červená, ale hojně byla využívána i barva fialová, která měla symbolizovat barvu kněžského roucha, používala se také barva bílá. V současnosti je velmi oblíbená modrá, která symbolizuje naději a očekávání, dále pak stříbrná a zlatá. Kruhový tvar věnce představuje jednotu a stálezelené rostliny jsou symbolem života.
Tradiční adventní věnec je vyroben z větví jehličnatých a tedy stálezelených stromů, které se kladou postupně jedna po druhé na slaměnou podložku a připevňují se drátkem. Takto připravený věnec se dozdobí čtyřmi svíčkami a pak podle fantazie můžete použít mašličky, ořechy, sušená jablíčka nebo plátky pomerančů. Velmi efektní jsou svázané kousky celé skořice nebo sušené šípky. Dnes již nejste odkázáni jen na to, co najdete v přírodě, takže můžete vzít na pomoc klidně i dekorace, které zakoupíte běžně v obchodech a věnec dozdobit zlatými zvonečky, jutovými mašlemi, drobnými jablíčky či hvězdičkami.
Adventní věnce trošku jinak
Adventní věnec si můžete vyrobit i z kartonu a ruličky od papírových utěrek. Karton podle kružítka vystřihněte, z ruličky od papírových utěrek nastříhejte nebo nařezejte kroužky vysoké, jako jsou čajové svíčky, ty potom nalepte pomocí tavné pistole na karton a celý jej zastříkejte zlatou barvou ve spreji. Dozdobte větvičkami, šiškami, oříšky nebo sušeným ovocem.
Oblíbený je také ořechový adventní věnec. Na jeho výrobu budete potřebovat polystyrenový korpus věnce, čtyři zlaté svíčky, skořápky od vlašských ořechů, stužky na mašličky, andělské vlasy a zlaté kuličky. Na polystyrenový korpus nejprve připevněte svíčky a potom vedle sebe pomocí tavné pistole postupně přilepte skořápky tak, aby pokryly celý věnec. Poté věnec dozdobte mašličkami, mezi jednotlivé skořápky připevněte zlaté kuličky a celý věnec pak jemně dotvořte andělskými vlasy.
Návrat do dob našich babiček můžete oslavit spolu s adventním věncem vytvořeným z darů naší přírody. Vystačíte si s tím, co najdete při procházkách podzimní přírodou, ať už to jsou větvičky, šípky, jeřabiny, šišky nebo planá jablíčka. Naopak moderním hávem zahalíte věnec, pokud použijte aranžmá z vánoční hvězdy či jiných kvetoucích rostlin. Velmi dekorativní je také jednoduchý věnec z polystyrenu potažený bílou nebo zlatavou látkou a obtočený jmelím. Tuto ozdobu vánočního stolu však dobře střežte před dětmi a domácími zvířaty, neboť jmelí je velmi jedovaté.
Řezané květiny si vůbec v poslední době berou designéři a aranžéři stále více na pomoc při výrobě vánočních dekorací. Hojně se k těmto účelům využívá například bílá růže, chryzantémy, tulipány nebo karafiáty. Jemná bílá barva je dokreslena v jednoduchých a přesto nápaditých aranžmá světle zelenou barvou, která její jemnost pouze podtrhuje a vašemu adventnímu stolu dodá velmi sváteční háv. K výrobě květinové výzdoby vám postačí nádoba vyplněná aranžovací hmotou, do které jednotlivé rostliny zapíchnete.
Adventní výzdoba nemusí mít pouze podobu věnce, právě u květinových aranžmá se velmi často setkáte s využitím i jiných geometrických tvarů, nejčastěji pak obdélníku nebo čtverce. Nebojte se dát průchod své fantazii, protože té, jak je známo, se meze rozhodně nekladou. Do výroby adventních věnců můžete zapojit i své děti. Užijete si příjemné odpoledne a jim tak zkrátíte dobu čekání na Ježíška. Společně můžete připravit adventní věnec a dozdobit jej malými postavičkami či vlastnoručními výrobky z moduritu, fima či pálené hlíny. Jednoduché, efektivní a hlavně voňavé věnce vyrobíte z polystyrenového nebo slaměného korpusu polepeného badyánem, celou skořicí, hřebíčkem a dalším zdobným a voňavým kořením.
A pokud patříte mezi ty, kteří nejsou zrovna zruční, pak nezoufejte a vězte, že po celé naší zemi najdete celou řadu floristických obchodů a dílen, kde právě v období adventu najdete nejen inspiraci, ale také spoustu krásných věnců, které si můžete odnést domů. Některé společnosti dokonce nabízejí výběr věnce na internetu nebo z fotoalba a sami vám jej doručí až domů. Tradiční věnec pořídíte od zhruba 500 korun, za věnec i s dovozem domů si pak připlatíte i o tisíc korun více.
Připravila: Petra Martišková
Foto: Inmagine.com
Články s podobnou tématikou
Podzimní a zimní nápady pro aranžmá dekorací
Vánoce u sousedů - Slovensko
Vánoční pečení a užiteční pomocníci
Vánoční výzdoba zahrady
Článek byl zobrazen 44344 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Budujeme skalku
Ledabylé pohození pár kamenů do svahu ještě nečiní ze zahrádky skalku. Aby se rostlinám dařilo a skalka nám dělala radost, musíme její budování a starost o ni podřídit určitým pravidlům.

Vistárie neboli modrý déšť
Za nejkrásnější popínavou liánu, kterou by si přál mít na zahradě snad každý pěstitel, je považována vistárie, někdy též nazývaná „modrý déšť“. Tato romanticky působící, bohatě kvetoucí a také krásně vonící rostlina má v sobě jakési kouzlo starých časů. Dokáže tak v zahradě navodit jedinečnou atmosféru a dodat šmrnc jinak nevzhledné fasádě domu.

Umělá zelená stěna oživí interiér i exteriér, navíc bez zalévání a údržby
Zelené stěny z umělých rostlin jsou vítaným oživeným interiérů rodinných domů, kanceláří nebo veřejných budov a hotelů. Oproti živým rostlinám jsou zcela nenáročné na péči a nabízejí mnohem širší možnosti na poli kreativity. Jak vytvořit zelenou stěnu, která oživí celý prostor a jaké rostliny do ní použít?

Maliny zvládne vypěstovat úplně každý
A opravdu, maliník je poměrně nenáročnou rostlinou, která se nezalekne ani vyšších nadmořských výšek. A co víc, dává nám opravdu lahodné, krásně červené plody, které se hodí nejen k přímé konzumaci, ale také k výrobě marmelád, domácích sirupů nebo třeba chutného likéru, hojně se též využívá v léčitelství.

Dýchejte lépe: jak doma zlepšit kvalitu vzduchu
Zejména ve městech je důležité pamatovat na kvalitu ovzduší ve vlastním domově a způsoby, jak jeho kvalitu zlepšit – přirozeně nebo za pomocí moderních doplňků do domácnosti. Celá řada bytů a domů ve městech se nachází v bezprostřední blízkosti silničního provozu, který výrazně snižuje kvalitu ovzduší v bytech, kam se dostávají výpary z automobilů, městské hromadné dopravy a dalších prostředků.

Jak se zbavit mechu a plevele v zámkové dlažbě?
Vaše zámková dlažba bude neustále v kondici a plně funkční, pokud se jí budete věnovat. Potřebuje zkrátka údržbu, ať už v létě nebo v zimě. Ošetřená dlažba má několikanásobně vyšší životnost a při pravidelném ošetřování se sníží i náklady na její údržbu. Neudržovaná dlažba zarůstá plevelem a mechem, a v zimě díky náročným povětrnostním podmínkách přibude ztráta barvy a často i tvaru. Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak zámkovou dlažbu udržovat, aby stále dobře vypadala a byla plně funkční.

Jak pěstovat chřest?
Chřest lékařský (Asparagus officinalis) je vytrvalá rostlina dorůstající výšky až 90 cm a šíře okolo 45 cm. My však chřest známe pouze jako svazky křehkých, většinou bílých, ale někdy i zelených výhonků. Přestože se v minulosti chřest z České republiky vyvážel, dnes je k nám dovážen ze zahraničí.

Vánoční inspirace – adventní dekorace s poinsettií
Pointsettie, neboli Vánoční hvězda, je nejoblíbenější vánoční pokojová květina, která se s úspěchem uplatňuje i v nejrůznějších dekoracích a aranžmá. Poinsettii můžeme použít na slavnostní tabuli nebo při výrobě originálních adventních dekorací.