Pokojové rostliny IV. - Kroton
05.05.2005
Pravděpodobně nejbarevnější pokojovou rostlinou v našich klimatických podmínkách je kroton neboli obojan (Codiaeum variegatum). Květina, jejíž tuhé listy hýří od zelené přes žlutou, oranžovou až po červenou a hnědou, vám bude doma po celý rok evokovat podzim.
Kroton pochází z Asie, konkrétně z Malajsie a jihovýchodní Indie, odkud k nám byl poprvé přivezen v polovině 19. století. Během sto padesáti let se stal oblíbenou pokojovou rostlinou, a to i přes jeho poměrně náročné pěstování.
Na první pohled kroton se svými kožovitými "dubovými" listy a tuhým kmínkem vypadá jako "bytelná" rostlina, které jen tak něco neublíží - nenechte se však zmást. Tato kytka toho totiž potřebuje mnohem více, než si myslíte. Minimálně proto, aby zůstala krásně barevná a neopadaly jí listy.
Kroton má rád teplo, slunce a vlhkost, naopak špatně snáší zimu, výkyvy teplot, průvan a plyn. Důležité je zajistit mu dostatek vláhy, zejména v létě (v zimě spíše méně), a to vždy odstátou vodou. V letních měsících přidejte do zálivky jednou za 14 dní hnojení, v zimě jednou měsíčně. Doporučuje se každý den jej orosit, zároveň mu však dopřát dostatek slunečních paprsků, nikoliv však přímých, které by mu mohly spálit listy.
Při nedostatku světla a vlhkosti vzduchu se stává, že kroton vybledne, shazuje spodní listy a ty nové zůstávají pouze zelené. Proto se snažte vytvořit pro něj ideální podmínky a pěstovat jej ve stálé teplotě mezi 15 v zimě a 23 stupni Celsia v létě. Vedle hýření barvami vás možná odmění nadměrným růstem (může dorůst až do metru a půl výšky) nebo dokonce i květem - tento úkaz je však spíše ojedinělý.
Příliš často rostlinu nepřesazujte, nedělá jí to dobře, doporučuje se přesadit ji maximálně jednou za dva roky, a to do ne moc velkého květináče. Množit se tato rostlina dá na jaře vrcholovými stonkovými řízky, je však potřeba zajistit jí teplotu okolo 23 až 25 stupňů Celsia. Při ořezu dávejte pozor zejména na sliznice, šťáva v rostlině je totiž jedovatá.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Pokojové rostliny III. - Spatifylum neboli Lopatkovec
Pokojové rostliny II. - Dracena
Pokojové rostliny I. - Ibišek
Sukulenty
Článek byl zobrazen 33467 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Příprava zahrady na jaro
Zapálení zahradníci se nemůžou dočkat, až zaboří ruce do půdy. Před ostrým startem sezony ale nepodceňte důkladnou přípravu. To, co investujete do zdraví a vitality rostlin a zahrady hned na začátku, vám ušetří spoustu práce a zklamání později. Jak na to?
Kalina je keř pro každou zahradu
Kalina je odolný, nenáročný, zcela mrazuvzdorný keř, který dobře snáší městské prostředí. Rozsáhlý rod kalin kvete od února do května, a navíc atraktivní červeně zbarvené podzimní listí zdobí zahradu i v zimě. Některé druhy nádherně voní a jsou mezi nimi keře vysoké, miniaturní i stálezelené.
Pěstujeme moruši velkoplodou – šťavnatou pochoutku plnou vitamínů
Morus nigra 'Sicilia' neboli velkoplodá moruše černá je mrazuvzdorná ovocná dřevina, která vás odmění svými plody již druhý rok po výsadbě. Plody připomínají protáhlé ostružiny a jsou velmi chutné. Jak si poradit při výsadbě a na co si dát při pěstování pozor?
Jak pečovat v zimě o pokojové rostliny
Znáte to, celý rok se o vaše rostlinky v bytě pečlivě staráte, ony vám za to krásně rostou, kvetou a dělají radost. Pak ale přijde zima a všechno je špatně. I když jim věnujete stejnou pozornost jako jindy, začínají vadnout a viditelně ztrácí na zdraví i kráse. Čím je to způsobeno? Co musíme udělat proto, aby nám prospívaly i přes zimu?
Bonsaje můžete pěstovat i doma
Tradice pěstování bonsají pochází někdy z pátého století z Číny a bylo to skutečné umění. Dědilo se z generace na generaci a způsob pěstování byl v rodinách střežen jako oko v hlavě. Teprve o století později přichází toto umění do Japonska, kde se vyvíjí dál a odtud se také dostává do dalších zemí světa.
Pěstování rostlin ve vodě
Proč je hydroponické pěstování rostlin stále oblíbenější? Odpadá riziko alergií na plísně, není třeba je každý rok přesazovat, přesazování je snazší a nenadělá se při něm tolik nepořádku a hlavně hydroponie nevyžadují téměř žádnou námahu.
Pokojové rostliny X. – Africká fialka
Snad v každé domácnosti se najde drobná pokojová květinka jménem africká fialka neboli usambarská či kapská fialka, někdy také santpaulie nebo Pavlínka.
Pěstování bylinek v samozavlažovacích truhlících
Mít po ruce vždy čerstvé bylinky je snem každého kuchaře, přitom mít malou bylinkovou zahrádku v kuchyni nebo na balkóně není vůbec žádný problém. Pěstování zvládnou i začátečníci a díky samozavlažovacím truhlíkům se bylinkám bude dařit.