Materiály a feng-shui - nechte proudit energii prostorem a spojte moderní design s harmonií domova
01.02.2022
Nevíte, zda si pořídit dřevěný nebo kovový stůl? Jaké obklady vybrat do koupelny? A jsou lepší oblé tvary nebo hrany? Pokud hledáte odpovědi na tyto otázky, může vám pomoci Feng Shui, což je starobylé čínské učení, které se zabývá energiemi proudícími v prostředí, kde žijeme. Podle tohoto učení musíme do svého domova vpouštět energie zvané čchi, čehož docílíme právě výběrem správných materiálů a tvarů. Nechte se inspirovat!
Energie musí být v rovnováze
Podíváte-li se na materiály v nadčasových stavbách, všimnete si, že se jedná o přírodní materiály, jakými je kámen, mramor, dřevo či přírodní krystaly, které v sobě po dlouhá léta zadržují spoustu energie. Když naopak pomyslíte na cement, plasty a umělé koberce, jistě poznáte rozdíl. Jedná se o prchavé materiály obecně nevhodné pro životní prostředí.
Rozdíl mezi architekturou, která respektuje principy života a tou, která nikoliv, je právě ve Feng Shui. Staří Číňané tvrdili, že Feng Shui je umění udržet v rovnováze dva důležité živly, a to vítr (Feng) a vodu (Shui). Obojí je podle tohoto starého učení důležitým zdrojem energie pro vše živé na zemi a je třeba umět tuto energii správně přijímat.
Energie zvaná čchi by měla naším domovem rovnoměrně procházet, což jí správně umožníme především přírodními, hladkými a oblými materiály, po kterých může dobře „klouzat“. Některé z materiálů čchi urychlí, jiné zklidní a některé zadrží. Je třeba mezi nimi vytvořit tu správnou rovnováhu - jin a jang. Měkké a kostrbaté materiály čchi zpomalí (jin) a lesklé a oválné materiály tuto energii naopak urychlí (jang).
Umělé materiály neumí energii zadržovat, navíc jsou plné uvolňujících se chemikálií
Z energetického hlediska jsou proto určitě lepší přírodní materiály, které mají vlastní strukturu a skvěle se doplňují. Moderní budovy něco takového neumožňují, přírodní materiály jsou nahrazeny umělými, vzduch je nahrazen klimatizací a přirozené světlo světlem umělým. Důležitým prvkem každé domácnosti jsou podlahy a právě zde by se mělo začít. Koberce z umělých vláken často zadržují prach a různé roztoče a už kvůli tomu nejsou do zdravého prostředí vůbec vhodné.
Oproti tomu ručně vyrobené koberce z přírodního materiálu jsou lepší volbou, stejně jako dřevěná podlaha, mramor nebo další druhy přírodního kamene. I když není možnost podlahy komplet vyměnit, lze začít u nábytku i doplňků. V bytě byste vůbec neměli mít nic, z čeho se uvolňují chemikálie. I když si pořídíte dřevěnou skříň, může být natřena syntetickým lakem. Je proto třeba věnovat pozornost barvám a nátěrům. Dřevo podle Feng Shui udržuje nejvíce energie a má uklidňující účinky.
Kde to jen jde, použijte přírodní vlákna jako bambus, slámu, proutí a další druhy rostlin. Můžete je využít jako rohožky a koberce, nebo místo záclon a žaluzií. Tyto materiály pomáhají tok čchi zpomalit. Oproti tomu sklo je skvělým materiálem, který umí energie naopak urychlit. Je účinné především v případě, že použijete velké okenní či dveřní tabule, které navíc do bytu propustí přirozené světlo.
Hlavní zásadou Feng Shui je udržování čistoty
Pro revitalizaci stagnující oblasti je vhodný i kov, který bez ohledu na typ a tvar čchi taktéž zrychluje. V místech, kde chybí přirozené světlo, je vhodné použít kámen, který v sobě dokáže udržet hodně energie. Hladký kámen energii urychlí, hrubší jí zpomalí a nakumuluje. Každý z nás v domácnosti využívá i různé textilie, opět by se mělo jednat o přírodní zdroje, mezi které patří například bavlna, ovčí vlna, len či hedvábí.
Pokud rovnoměrně nakombinujete výše jmenované materiály, tak by na vás staří mistři Feng Shui byli určitě hrdí. O domácnost však musíte pečlivě dbát, pokud se zde bude udržovat špína a prach, proudění energií nebude probíhat správně a rovnováha jing a jang se naruší
Foto: Pinterest
Autor: Eliška Střelková
Přečtěte si také
Vybíráme osvětlení podle feng-šuej
Zásady feng-šuej platí i pro pomocné technické místnosti
Obývací pokoj podle feng – šuej
Kuchyně podle feng-šuej
Článek byl zobrazen 18986 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Bytoví architekti a designéři

Multifunkční ložnice
Spojení ložnice a pracovny nebo obývacího pokoje nemusí být nutně nouzové řešení, ale naopak cílený tah. Pro mnoho jedinců i rodin totiž tento styl bydlení znamená mnoho výhod.

Pracovna podle feng-šuej je tajemství vedoucí k úspěchu
Každý si jistě přeje být ve své práci úspěšný. Naše pracovní místo by mělo tento záměr odrážet už v samotném uspořádání a zařízení pracovny nebo kanceláře. Určitě tím podpoříme energie k uskutečnění našich profesních přání.

Jak na interiér - základní styly interiérů a chyby při zařizování
Přemýšlíte nad stylem vašeho interiéru? Buďte originální a vtiskněte bytu svůj osobitý styl a realizujte své nápady. Dodržujte při tom ale základní pravidla zařízení a stylu a vyvarujte se nejčastějších chyb při zařizování interiéru.

Netradiční interiéry - čitárna ve tvaru polokoule
Majitel zrekonstruovaného historického objektu chtěl, aby jeho bydlení bylo originální a zanechávalo v návštěvách dojem. Jedním z dominantních prvků obytného prostoru se stala čítárna ve tvaru polokoule navržená designérem Markem Povolným a realizovaná firmou JiMaRa, která se specializuje na zakázkovou výrobu nábytku.

Zásady feng-šuej platí i pro pomocné technické místnosti
Mnohé byty a domy netvoří jen obytné místnosti, ale také tzv. pomocné místnosti, které využíváme ke shromažďování sezónních nebo rozměrných věcí či nářadí. Často se však stává, že se v nich hromadí také nepořádek a věci, které vůbec nepotřebujeme. V takovém případě je dobré se držet učení feng-šuej, které radí jednoznačně: uklízet a vyhazovat!

Jak zařídit obývací pokoj s kuchyní trendy a stylově?
Se spojením obývacího pokoje a kuchyně se mnohdy setkáváme u prostorově menších bytů a domů. Tato kombinace šetří prostor a je praktická. Ne každý jí však má v oblibě. Pojí se k ní i pár nevýhod. Máte obývací pokoj spojen s kuchyní a nevíte, jak je zařídit? Díky našim radám si dokážete pomoci.

Loft – luxusní bydlení pro náročné
Otevřené rozlehlé prostory protkané schodišti, trámovím a výklenky, vysoké stropy a obrovská okna... To jsou loftové byty, které po více než čtyřicetileté tradici v zahraničí přicházejí do módy i mezi českými zájemci o náročnější bydlení.

Designové studio zrealizuje individuální návrh
Chcete si splnit svůj sen o bydlení? Představíme vám designové studio, kde váš návrh či nápad vyřeší skutečně od A do Z. Společnost JiMaRa - Jiří Radocha je na rozdíl od většiny studií připravena nejen navrhovat, ale hlavně vyrábět ve vlastní výrobě.