Kuchyňský kout začíná válcovat samostatnou kuchyň
26.01.2006
Už před stovkami let byla centrem všeho dění v domě kuchyně. Po dlouholetém trendu malých zastrčených panelákových kuchyněk se do módy vracejí byty s rozlehlými kuchyněmi a zejména s kuchyňskými kouty propojenými s obývacím pokojem. Takové řešení má mnohé výhody.
Pokud je kuchyně propojena s obývákem, vznikne (zejména v panelových domech) unikátní velký pokoj, ve kterém se pak odehrává téměř veškeré dění v bytě. Hospodyňka není odstrčena do izolace, ale naopak je v centru všeho dění - může při přípravě pokrmů komunikovat s ostatními členy rodiny nebo s návštěvou. Stejně to je i při přípravě a doplňování nápojů.
Kuchyňské kouty nejsou jen výdobytkem majitelů nově postavených nemovitostí, mohou si je dovolit také mnozí obyvatelé starších panelových či cihlových domů, kterým brání v propojení obývacího pokoje s kuchyní jen příčka. Pokud však mezi oběma místnostmi stojí nosná zeď, náhradní řešení bohužel neexistuje. Rozhodneme-li se probourat příčku u kuchyně, nelze to ovšem udělat ze dne na den, je zapotřebí obstarat si nejprve stavební povolení.
Jestliže prostor spojíme, je třeba kuchyňskou od obytné, případně jídelní části nějakým způsobem následně zase oddělit. Možností je několik - prostor opticky rozčleníme jiným typem podlahy (dlažba-plovoucí podlaha, dlažba-koberec, linoleum-koberec a podobně), schodem (kuchyně je oproti obýváku vyvýšená) nebo barovým pultem. Mezi kuchyní a obývací částí můžeme také nainstalovat posuvnou příčku, knihovnu nebo jiný kus nábytku.
Jedinou svízel, kterou kuchyňské kouty přinášejí, je rozšíření výparů z přípravy pokrmů do celého prostoru a hluk, který nás může rušit třeba při sledování televize nebo poslechu rádia - myčka nádobí, kuchyňští roboti a podobně. I tyto nedostatky však mají svá řešení, je ovšem potřeba něco málo zainvestovat.
Do každého kuchyňského koutu je nutné namontovat výkonnou digestoř, která může být ve výsledku výtečným estetickým doplňkem kuchyně, a při nákupu všech elektrických spotřebičů je potřeba sledovat jejich hlučnost a vybírat ty, které mají nejméně decibelů.
Autor: efa
Foto: archiv firem Kuchyně s.r.o., Kuchyňské linky Beata
Články s podobnou tématikou
Čisté nádobí bez práce
Drtiče odpadků
Užitečné maličkosti v kuchyni
Zdravé a chutné vaření na lávovém grilu
Vybíráme vhodný odšťavovač
Rodinné posezení v jídelně
Třídit odpad je nejen moderní, ale hlavně chvályhodné
Článek byl zobrazen 26456 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Kuchyňský nábytek
Blum SPACE TOWER – skříň nejen na potraviny
Skříň, která skýtá spoustu úložného prostoru, s možností variabilního pojetí vnitřku, a rovněž přístupu k uloženým předmětům ze všech stran – to je SPACE TOWER firmy Blum. Máte výborný výhled ze všech stran. Pro bezúchytková čela jsou obzvlášť praktické oba způsoby otvírání od firmy Blum – mechanický i elektrický.
Na co se zaměřit při zařizování jídelny?
Pokud máte v bytě nebo domě dostatek prostoru, je jídelna nebo alespoň jídelní kout nedílnou součástí interiéru. Je to místo, které využijete nejen ke stolování, ale můžete zde také posedět s přáteli nebo si zahrát nějakou deskovou stolní hru. Jak tedy postupovat při zařizování jídelny a na co si dát pozor?
Dětská jídelní židlička
Správné sezení a volba židle je důležitým předpokladem pro každé dítě již od nejútlejšího věku. Jeho organizmus je v bouřlivém období, kdy rychle roste a páteř se formuje. Proto sotva začne sedět, mělo by dítě mít svoji pohodlnou židli, která mu umožní sledovat veškeré dění dospěláckého světa, společně stolovat s rodinou a hrát si.
Jídelní stůl v malém prostoru aneb jak vměstnat jídelní kout do malého bytu
Malé byty a garsoniéry jdou momentálně na dračku. Fenomén singles i ceny bytů ve velkých městech tomu jen nahrávají. Nevýhodou malého bytu je ovšem fakt, že se nám do něj nevejde vše, co bychom si přáli. Například velký jídelní stůl.
Nábytkové kování Blum přináší prostor do Vaší kuchyně
Nová kuchyň by měla nejen dobře vypadat, ale musí být také praktická a poskytovat plnou funkčnost a komfort. S kováním Blum můžete získat prostor i tam, kde jste ho původně neplánovali.
Kuchyňský kout začíná válcovat samostatnou kuchyň
Už před stovkami let byla centrem všeho dění v domě kuchyně. Po dlouholetém trendu malých zastrčených panelákových kuchyněk se do módy vracejí byty s rozlehlými kuchyněmi a zejména s kuchyňskými kouty propojenými s obývacím pokojem. Takové řešení má mnohé výhody.
directinterior® - realizace interiéru od podlahy ke stropu
Kdo chce mít domov vybaven kvalitním, moderním a především také funkčním nábytkem, měl by se obrátit na firmu directinterior®, zkušeného výrobce nábytku na zakázku. Kompletně vybaví a zrealizuje váš interiér od podlahy až ke stropu. Získáte tak útulný a harmonicky sladěný domov, o kterém jste vždycky snili.
Jedinečný povrchový materiál do interiéru
Současné povrchové materiály používané v interiéru mají vynikající vlastnosti. Výrobci ale ani tak neusínají na vavřínech a dál hledají způsoby, jak zákazníkům nabídnout takřka bezúdržbový produkt. Novinkou v této oblasti je povrchový materiál Fenix NTM – materiál odolný, antibakteriální a se spoustou dalších předností.