Zdravé spaní I. – ideální ložnice
09.01.2013
Spánek patří k nejdůležitějším životním potřebám a nelze jej ničím nahradit. Je potřebný k tomu, aby naše tělo fungovalo tak, jak má. Existuje však řada faktorů, které kvalitu našeho spánku ovlivňují. Nezáleží jen, na čem spíme, ale také jak vypadá naše ložnice, jak je orientovaná, odvětrávaná a třeba také to, jaká je v ní teplota.
Také se v noci převalujete z jednoho boku na druhý a nemůžete usnout? Možná za to může špatná matrace, použité rošty v posteli nebo kousavé povlečení. Ne vždy však nesou za vaši nespavost vinu věci, jež se spánkem přímo souvisejí a s nimiž je vaše tělo v noci v kontaktu. K základním faktorům ovlivňujícím zdravý spánek často patří i orientace a interiér ložnice, její barevnost, ladění a spousta dalších věcí, na které při zařizování této odpočinkové místnosti mnohdy vůbec nemyslíme. Myslíte si, že právě ve vaší ložnici je vše, jak má být? Raději to pojďte zkontrolovat.
Nedostatek kvalitního spánku se odrazí na našem fyzickém i duševním stavu. Padá na nás únava, máme oslabenou imunitu, trpíme bolestmi hlavy, jsme podráždění, neschopní koncentrace a trápí nás ještě řada dalších nepříjemností. Jak jim předejít? Stačí k tomu jediná věc a to zdravě spát, což však mnohdy není tak jednoduché.
Správně orientovaná ložnice
Ložnice by měla být umístěna vždy v nejklidnější části domu či bytu, tedy co nejdále od vchodových dveří. Vhodné je rovněž umístění v podkroví, pokud máme patrový dům. Co se týče světových stran, úplně ideálně by měla být ložnice umístěna směrem na sever, případně na severozápad. Severní strana je v domě totiž tou nejchladnější a tak když po teplém letním dni uleháme ke spánku, je zde oproti ostatním místnostem v domě příjemný chládek – pokud tedy není náš dům plně klimatizován. O víkendech si jistě chcete přispat a v takto orientované ložnici vás nebudí sluneční paprsky. Jsou však lidé, kteří právě probouzení sluníčkem vyžadují a je jim příjemnější než drnčení budíku. Intenzitu slunečního svitu je samozřejmě možné regulovat žaluziemi, nebo závěsy.
Patogenní zóny
Říká se, že nejlepšími hledači zón vhodných pro spaní jsou zvířata. Místo, kam si ulehnou, je údajně tím nejlepším místem v celém domě či bytě. Nejspolehlivějším rádcem je v těchto případech pes, kočkám totiž patologické zóny údajně až tak nevadí. Jestliže tedy máte tu možnost, vpusťte do prázdného pokoje nejdříve psa, počkejte, kam ulehne a poté na toto místo položte svou postel. Pokud zvířatům nevěříte, nebo žádné nemáte, můžete se na výskyt škodlivých zón v domě či bytě zeptat senzibila.
Nezahlcujte prostor
Mnoho lidí dělá tu chybu, že bere ložnici jako prostor, kam ukládá přehršel nejrůznějších věcí. Je to totiž místnost, kam návštěvy nechodí a tak se v ní dá snadno skrýt spousta nepotřebností. S tím souvisí instalace přemíry úložných prostor. Je jasné, že v malých bytech je těžké vyřešit tento problém jinak, ale pokud tu možnost máte, rozhodně si raději vedle ložnice vybudujte šatnu. Není nic horšího, než spát uprostřed svetrů, kabátů a věcí, které po většinu roku ani nepotřebujete.
Co se týče nábytku, tak by v ložnici nemělo být nic jiného, než kvalitní postel, menší odkládací prostor (např. komoda), případně noční stolky s lampičkou. Kdo si rád před spaním čte, může si do ložnice přidat i malou knihovnu. Pozor dávejte na to, aby se ložnice neproměnila v pracovnu! Kombinace ložnice a pracovny je z hlediska duševní hygieny naprosto nepřípustná.
Barvy v ložnici
Možná se tomu budete divit, ale pozitivní energii v ložnici pomáhá vytvářet také barva. I když ji přímo během spánku nevnímáme, tak je důležité ulehat v místnosti, kde máme kolem sebe příjemné a hezky sladěné barvy. Vyhýbáme se výrazným, ostrým a příliš křiklavým barvám, jako je červená či oranžová. Ty se hodí spíše do kuchyně. V ložnici upřednostňujeme tlumené, světlé a jemné odstíny, které navozují pohodovou atmosféru a uklidňují. Oblíbené jsou odstíny žluté, béžové, jemně růžové či světle modré. Všechny tyto barvy vyzařují pozitivní energii a podporují zdravý spánek.
Co radí feng-šuej?
Východní filosofie feng-šuej má na problematiku zařízení a umístění ložnice svůj specifický pohled. Optimální místo pro postel je údajně v místnosti bez otvorů, takže by tato místnost neměla mít ani okna, která podle feng-šuej působí rušivě. Pokud však není možné tuto podmínku splnit (ve většině případů to opravdu nejde), rozhodně bychom neměli umisťovat postel přímo pod okno. Kromě toho by v ložnici neměla být žádná zrcadla. Jestliže tam jsou, měla by se na noc rozhodně zakrývat. Záleží jen na vás, jestli jsou tyto rady pro vás důležité a učení feng-šuej zajímavé.
Vytvořte optimální prostředí
Pokud chceme dobře spát, měli bychom usínat v temné, tiché a dobře odvětrávané místnosti. Ničím nerušené prostředí je totiž základním předpokladem kvalitního spánku. Abychom nabrali během spánku dostatek sil do dalšího dne, měli bychom spát v místnosti, jejíž teplota nepřesahuje 24 stupňů Celsia. Ideální je však pokojová teplota kolem 18 stupňů Celsia, náš organismus má při ní nejpřirozenější podmínky pro dobrou regeneraci. Když spíme v příliš teplé místnosti, není náš spánek dostatečně vydatný a tělo si patřičně neodpočine.
Důležitá je nejen teplota, ale také vlhkost, která by v ložnici rozhodně měla být vyšší, než je vlhkost v obývacím pokoji nebo pracovně. V místnosti, kde spíme, je doporučená vlhkost vzduchu 50%. Příliš suchý vzduch může způsobovat zdravotní problémy a to zejména astmatikům a alergikům. Vzdušnou vlhkost je možné kontrolovat pomocí pokojového termostatu.
Délka spánku
Abychom byli ráno hezky odpočatí a plni sil, měli bychom si dopřávat dostatek spánku. Co je dostatek, však záleží na každém z nás – je to dáno věkem, ročním obdobím i životním stylem. Někomu pro to, aby byl dobře vyspaný, stačí 6 hodin, jiný se i po 9 hodinách cítí být stále unaven. Říká se, že dospělí lidé by měli spát alespoň 8 hodin denně. V zimních měsících je naše potřeba spánku větší, také lidé s náročným povoláním potřebují více spát.
Postel je základ
Kvalita našeho spánku je samozřejmě dána také tím, na jaké posteli spíme. Vždy by měla mít dostatečně tvrdou matraci, která poskytuje oporu páteři. Matraci vybíráme podle váhy člověka, který na ni bude ležet. Poslední dobou se velké oblibě těší tzv. vícezónové matrace, které jsou v každé zóně jinak tvrdé podle toho, jaká část těla na ní leží. Účinky matrace umocňují také rošty, na nichž je matrace položena. Vybrat si musíme také rám postele, který však na kvalitu spánku nemá až takový vliv, tedy v případě, že není postel nějak nestabilní nebo rozvrzaná.
Co ještě přispívá k dobrému spánku?
Kromě kvalitní postele s vhodnou matrací, jež je umístěna v místnosti s optimální teplotou a vlhkostí vzduchu, je třeba věnovat dostatečnou pozornost ještě dalším faktorům, které významně ovlivňují kvalitu našeho spánku. Důležitá je například volba materiálu povlečení. Materiál by měl být příjemný na dotyk, měl by nás v zimě hřát a v létě chladit. Nejoblíbenější je povlečení z 100% bavlny, které dobře odvádí vlhkost a je prodyšné. Kdo špatně usíná, měl by se před spánkem vyvarovat pití kofeinových nápojů, jedení těžkých jídel i zvýšené fyzické námahy.
- jpa -
Foto: Ikea, Forliving, Alax
Tematické články
Chcete se dobře vyspat? Přečtete si tipy pro kvalitní spánek
Barvy v ložnici
Rozkládací a výsuvné postele aneb instantní spaní
Ložnice podle feng-šuej
Ložní povlečení ovlivňuje atmosféru ložnice i kvalitu spánku
Firmy z oboru
Postele a matrace
Článek byl zobrazen 17543 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Postele a matrace
Matrace store – levné matrace pro každého i luxusní matrace pro náročné
Že je kvalitní spánek základem zdraví a úspěšného dne slyšíme ze všech stran. Výběr postelí, matrací a roštů je na trhu velmi široký, ovšem ne kaž dý si může dovolit a chce investovat do nové matrace desítky tisíc korun. Pojďm e se společně přesvědčit, že i mezi levnými matracemi je dostatečný výběr a hlavně kvalita.
Vědci varují před plísněmi v polštářích
Vědci z univerzity v britském Manchesteru zjistili znepokojující fakt. Polštáře v našich postelích v sobě skrývají nebezpečné druhy plísní, které zhoršují alergie a zejména astma.
Vyzkoušejte pohodlí a praktičnost japonské matrace futon
Pokud máte malý byt, a tudíž i málo prostoru, jsou vám sympatické japonské tradice a zároveň chcete spát zdravě, pak je pro vás ideálním řešením takzvaný futon. O co jde?
Jaký vybrat rám postele – z masivu, lamina nebo čalouněný?
Rám postele může být vyrobený z různých materiálů, mezi nejoblíbenější patří laminovaná nebo čalouněná dřevotříska a masivní dřevo. Každý z materiálů má své výhody a nevýhody a před vlastním výběrem postele je dobré si je připomenout.
O spaní na matracích Dřevočal
Každý člověk stráví spánkem v průměru jednu třetinu svého života. Spánek je pro naše tělo velmi důležitý, protože díky němu regenerujeme naše psychické a fyzické síly. Podmínkou pro zdravý spánek je uvolnění páteře, kloubů, svalů a vnitřních orgánů, které mají vliv na důležité životní funkce. Je nutné, aby páteř byla při ležení podepřena ve svém přirozeném tvaru.
Vybíráte novou matraci? Poradíme vám. A vyzkoušet si ji můžete až 30 nocí.
Všichni hledáme matraci, která nám zajistí usměvavé ráno bez bolesti celého těla, a kdy se již nemůžete dočkat další klidné a uvolněné noci. Nepřeberné množství materiálů, velikostí, recenzí a doporučení našich přátel nám jen zamotávají hlavu. Tvrdou nebo měkkou, pěnovou nebo taštičkovou? Kde vlastně začít? Přeci u toho, pro koho je matrace určena.
Lůžkoviny ovlivňují kvalitu spánku
Kvalitní spánek regeneruje tělo i duši. Většina lidí prospí přibližné třetinu života, ale výběru lůžkovin věnuje poměrně málo pozornosti. Abychom se po probuzení cítili svěží a odpočatí, nestačí pouze správná matrace. Záleží i na lůžkovinách. Abychom se v ložnici a hlavně v posteli cítili co nejlépe, měli bychom si při výběru lůžkovin dopřát dostatek času i informací.
Rozkládací a výsuvné postele aneb instantní spaní
Pokud jste majitelem malého bytu, určitě se snažíte ušetřit každý volný centimetr a vybíráte pouze takový nábytek, který nebude zabírat příliš místa. Jak ale vyřešit spaní, abychom nemuseli omezovat své pohodlí a potřeby? Řešení nabízí rozkládací nebo výsuvné postele, které kromě lůžka navíc dokážou elegantně schovat peřiny, polštáře a řadu dalších věcí.