Obývací pokoj podle feng – šuej
24.07.2012
Obývací pokoj je jednou z nejfrekventovanějších místností v domácnosti. Nejenže zde odpočíváme při sledování televize nebo čtení knihy, ale také se zde setkáváme s rodinou a přáteli, hrajeme společenské hry a provozujeme celou řadu dalších aktivit. Aby vám ve vašem obýváku bylo dobře za všech okolností, zařiďte jej podle učení feng – šuej.
Pokud se necítíte v obývacím pokoji dobře a nemáte k tomu zjevnou příčinu, je téměř jisté, že vaším domovem proudí špatná životní energie. Někdy pro vyřešení problému stačí přesunout nábytek, změnit doplňky nebo osvětlení. Abyste vytvořili v obývacím pokoji správné prostředí a začali plně využívat jeho energii, k tomu je potřeba vycházet ze dvou základních skutečností. Těmi jsou energie získávaná ze členů rodiny, především z těch, kteří tráví v obývacím pokoji většinu času a pak také otázka hlavní funkce obývacího pokoje.
V první řadě je však potřeba myslet na to, že obývák musí být čistý a uklizený. Jedině tak dosáhnete potřebné harmonie. Také byste neměli příliš šetřit na jeho vybavení, doporučuje se nakupovat kvalitní přírodní materiály. Filosofie feng – šuej vychází ale především z toho, že by prostor měl být vzdušný, nábytku tam proto nemusí být mnoho. Nábytek i nejrůznější doplňky by měly mít oblé hrany, aby mohla energie volně proudit.
Hvězdy pomohou
U jednotlivých členů rodiny je třeba vycházet z jejich „astrotypů“, které ukážou, jak jsou na tom s energiemi jin a jang. Dozvíme se díky nim, jaké energie dělají konkrétnímu člověku dobře a které ho naopak vyčerpávají. Astrotypy dělí lidi podle jejich aktivních a pasivních energií (jin a jang), podle pěti elementů (dřevo, oheň, země, kov a voda) a podle zvěrokruhu (12 zvířat – krysa, buvol, tygr, zajíc, drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes a vepř). Kombinací všech těchto elementů je možné získat podrobné informace o energiích každého člena rodiny.
Jakmile zjistíte, jaké energie převažují u těch členů rodiny, kteří se v obývacím pokoji nejčastěji scházejí, tu poté musíte v daném prostoru posilnit. V případě, že bude převažovat energie jangová, tedy aktivní a navíc bude podpořena elementem dřeva a ohně, měli byste z vašeho obýváku vytvořit spíše společenskou místnost než místnost pro odpočinek a povalování se na gauči. Pokud ovšem převažuje energie jinová, tedy pasivní, podpořená energií kovu či vody, pak je třeba energie obývacího pokoje tlumit, protože se dá očekávat, že takováto rodina bude chtít obývák užívat hlavně k odpočinku. Někdy ovšem nemusíte složitě pátrat po astrotypu konkrétního člena rodiny, sami dokážete odhadnout, kdo je spíše pasivní a kdo aktivnější typ.
Barvy podle energií
Podle toho, jaké energie chceme v obývacím pokoji podpořit, volíme také barvy. Aktivní energie dodáme výraznějšími barvami a otevřeností prostoru. Je potřeba místnost dostatečně prosvětlit, je proto dobré, když je vybavena více okny. Aktivní obývací pokoj nesmí být zastavěn mnoha kusy nábytku, nábytek by měl být lehčí, světlejší a celkově by měl prostor působit vzdušným dojmem. Osvětlení je dobré volit spíše centrální a určitá místa v pokoji doplnit bodovými světly.
Odpočinkové energie docílíte tlumenými barvami a uzavřením prostoru. Barvy je vždy potřeba kombinovat s citem a volit je také s ohledem na stáří obyvatele domu nebo bytu. Uklidňujícími kombinacemi jsou tedy bílá-žlutá, zelená-modrá, oranžová-krémová nebo třeba hnědá-krémová. Zde je vhodné mít okna opatřená záclonami, závěsy či žaluziemi. Můžete zde využít také větších kusů nábytku, který může být mohutnější, těžší a může zabírat více prostoru. Osvětlení je vhodné zvolit spíše lokální, bodové, než jedno hlavní, centrální.
Sedačka je základ
Obývací pokoj má funkci společenskou, je to místnost určená pro setkávání rodin, přátel, ale také místnost, kde si chceme odpočinout po náročném dni například sledováním televize, nebo čtením knihy. V případě, že chcete mít z obýváku společenskou místnost, musí umět pojmout větší počet lidí. Je třeba zde počítat s větším prostorem pro sezení, tedy vybavit pokoj sedací soupravou, křesly, konferenčním stolkem a podobnými věcmi. Sezení by nemělo být příliš měkké a pohodlné, ale spíše funkční. Na sedačce by se vám mělo nejen dobře sedět, ale také jíst a pít. Možnost pohodlného lenošení zde není nutná.
Obývák jakožto místnost odpočinková, by měl být především pohodlný, útulný a působit zabydleně. Na prvním místě je zde pohodlní a reprezentace může jít stranou. Sedací souprava by měla umožňovat pohodlné sezení i ležení. Osvětlení vybíráme bodové, hodí se lampička na čtení a intimní nasvícení prostoru.
Zeď mějte za zády
Sedací soupravu je ve společenském i odpočinkovém obýváku podle feng – šuej vždy třeba umístit tak, aby nikdo neseděl zády ke dveřím. Tato poloha totiž v mnoha lidech vzbuzuje pocit nejistoty a vaši hosté nebo rodinní příslušníci by se necítili v sedačce dobře. Sezení by tak mělo být umístěno zády ke zdi. Ze sedací soupravy byste měli vidět na vchod do obývacího pokoje a to alespoň v úhlu 45˚. Po levé straně sedačky by se měl nacházet nábytek a další doplňky, které jsou vyšší než ty po pravé straně. Nalevo tedy můžete umístit vyšší skříňky, knihovny, stojaté lampy a další vybavení, napravo pak mohou stát komody, stolečky, nižší skřínky či stolní lampa. Hlavní stůl by neměl být postaven přímo proti dveřím a měl by být udržován v čistotě. Nad sedačkou by nemělo vidět nic těžkého a nijak výrazného. Pocit, že vám visí nad hlavou polička s těžkými květináči, není zrovna příjemná a vy byste měli neustále pocit, že něco může spadnout na hlavu.
Vaše sny mějte na očích
Před sedací soupravou je dobré si vytvořit tzv. fénixe, což je nějaký symbol vaší budoucnosti. Tím je myšleno, že byste si před sebe měli dát nějaký obrázek, symbol nebo jiné ztvárnění toho, čeho chcete v budoucnosti dosáhnout. Pokud bydlíte sami, měla by to být nějaká pozitivní vize vaší budoucnosti, pokud žijete již s rodinou, měl by to být nějaký rodinný sen – třeba nový dům. Takovýto fénix je pro domácnost velice důležitý, neustále vám totiž připomíná, kam se ubírá váš život. V případě, že fénix chybí, člověk může propadat pocitu, že je jeho život bez budoucnosti a neubírá se žádným směrem. Jediné, čeho tak dosáhneme, je pocit, že nám v životě nic nevychází.
Pozor na doplňky
Při zařizování obývacího pokoje podle učení feng-šuej je třeba dávat pozor na to, co si do něj umisťujete. Vše, co sem umístíte, vlastně aktivujete. Dobře si proto rozmyslete, jaké doplňky, ozdoby a dekorace si do obýváku dáte. Jestli to budou umělecké předměty, jako obrazy nebo sošky, nebo jen suvenýry dovezené z cest. Zásadou je umisťovat do tohoto prostoru vždy jen takové věci, které chcete, aby se vám momentálně v životě aktivně projevovaly. Naopak vše, čemu se chcete vyhnout, z obývacího pokoje bez milosti odstraňte. Vhodnými doplňky jsou fotografie zachycující šťastné chvilky s rodinou, přáteli nebo milovanou osobou. Tok energií můžete podpořit živými rostlinami, naopak suché rostliny se tradiční filozofii příliš nezamlouvají.
- jap -
Foto: Nábytek Torrimex, Inmagine.com
Související články
Ložnice podle feng-šuej
Dětský pokoj podle feng – šuej
Kuchyně podle feng-šuej
Pracovna podle feng-šuej je tajemství vedoucí k úspěchu
Feng šuej a zahrada
Feng-šuej a světlo
Spokojený domov s feng-šuej
Seriál Barvy v bytě
Článek byl zobrazen 51617 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Nábytek
Blum SPACE TOWER – skříň nejen na potraviny
Skříň, která skýtá spoustu úložného prostoru, s možností variabilního pojetí vnitřku, a rovněž přístupu k uloženým předmětům ze všech stran – to je SPACE TOWER firmy Blum. Máte výborný výhled ze všech stran. Pro bezúchytková čela jsou obzvlášť praktické oba způsoby otvírání od firmy Blum – mechanický i elektrický.
HM nábytek – dětské pokoje a nejširší nabídka dětských postelí
Při výběru nábytku do dětského pokoje musíme myslet na to, že je to místnost, kde dítě bude nejen spát, ale trávit většinu času. Je tak třeba mu vytvořit prostředí, kde si bude moci hrát, bavit se s kamarády a kde bude mít svůj malý svět. V internetovém obchodě HM nábytek na www.hmnabytek.cz najdete více než 150 dětských postelí a více než 60 modulových kompletů dětského nábytku.
Tak trochu jiné rady, jak uspořádat šatní skříň
Rad, jak uspořádat šatník, je spousta. Minimálně na internetu jich najdete hodně. A většina z nich začíná doporučením - zbavte se všech nepotřebných věcí. Vy však hoďte tyto rady za hlavu. Díky našim tipům už nikdy neřeknete “já nemám co na sebe” a přitom nebudete muset vyhodit ani knoflík!
Zaostřeno na botníky
Botníky jsou praktickým a velmi užitečným doplňkem předsíně. Boty si zaslouží důslednou péči a svůj úložný prostor. Při výběru botníku byste měli pamatovat na ostatní vybavení haly a tomu také přizpůsobit materiál, velikost a tvar botníku. Výběr je dobré zaměřit i podle toho, zda hledáte jen funkční doplněk nebo třeba designový kousek.
Nábytek, který šetří místo
Volné místo je to, čím většina z nás ve svých domovech vůbec nedisponuje. Spíš naopak, bojujeme o každičký čtvereční metr a snažíme se do pokojů vměstnat všechno potřebné tak, aby pro nás bydlení bylo maximálně komfortní, ale také praktické a hezké. A to už je leckdy pořádný oříšek.
Manželská postel s kvalitní lehací plochou
Uvolnění, relaxaci a dobrý spánek Vám poskytne pouze taková postel, která je dostatečně velká, s matrací, která není ani příliš tvrdá, ale ani příliš měkká a je vhodně kombinovaná s postelovým roštem. Pokud tyto podmínky vaše postel splňuje, pak teprve si můžete užívat dostatek komfortu a pohodlí.
Ergonomie 3. díl - ergonomický nábytek
S pojmem ergonomie se setkáváme téměř všude a přitom jde jen o správné používání nábytku, zejména pak kancelářského nábytku na pracovišti. Ergonomie tvoří však významnou součást našeho běžného života, aniž si to uvědomujeme. Ergonomie se totiž týká všeho, čeho se doma i v zaměstnání dotýkáme tělem.
Centrum českého nábytku - kvalitní nábytek předních českých výrobců pod jednou střechou
Poptávka po kvalitním českém nábytku neustále roste, protože si mnoho zákazníků uvědomuje výhody takového nákupu. Centrum Českého Nábytku - CČN nabízí pod jednou střechou vybavení nábytkem do celého domu – předsíní, ložnic, obývacích pokojů, kuchyní, jídelen i dětských pokojů.